برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه انتظار از نتيجه درمان جراحي ماستكتومي و پيامد درماني ادراك شده بر اساس ميزان خودكارآمدي در زنان مبتلا به سرطان سينه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشکده خانواده، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

هدف: ابتلا به سرطان سينه نگراني هايي را در افراد مبتلا در مورد درمان، عوارض جانبي، بستري هاي بيمارستاني و هزينه هاي درمان به وجود مي آورد كه اين نگراني ها شايع است. از آنجا كه خودكارآمدي يكي از فاكتورهاي شخصي منحصر به فرد است، مي تواند بر توانايي فردي افراد و درك بهتر از اين كه چه انتظاري بايد قبل، در طول، و بعد از عمل جراحي در سرطان سينه داشته باشند تاثير گذارد. تحقيق حاضر به مقايسه انتظار از نتيجه درمان جراحي ماستكتومي و پيامد درماني ادراك شده بر اساس ميزان خودكارآمدي در زنان مبتلا به سرطان سينه مي پردازد.
روش: در اين پژوهش
300 زن مبتلا به سرطان سينه، قبل و بعد از عمل ماستكتومي با استفاده از پرسشنامه هاي خودكارآمدي عمومي و ناهمخواني بين انتظار و پيامد جراحي مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج تحليل واريانس نشان داد بين بيماران با خودكارآمدي بالا و پايين، بين سطح پيشرفت بيماري و نيز بين اندازه ي تومور سينه، بر اساس انتظار از نتيجه جراحي و پيامد درماني ادارك شده تفاوت معني دار وجود داشت. بين ميزان خودكارآمدي زنان در دو گروه مسن و غيرمسن، تفاوت معنادار بود.
نتيجه گيري: خودكارآمدي بالا مي تواند بعد از عمل جراحي در ايجاد سازگاري اجتماعي اوليه مفيد واقع شود، اما از طرفي منجر به ناچيز پنداشتن اثرات منفي جراحي مي شود و ممكن است سازگاري رواني را مختل كند. بنابراين خودكارآمدي بالا به طور غيرمستقيم نقش قابل توجهي در افزايش مشكلات بعد از عمل جراحي ماستكتومي دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 105
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی