4 SID.ir | تاثير ليزر کم توان در درمان درد و وزوز گوش با منشا مفصل گيجگاهي فکي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تاثير ليزر کم توان در درمان درد و وزوز گوش با منشا مفصل گيجگاهي فکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیماری‌های دهان، فک و صورت، مرکز تحقیقات بیوفتونیک و لیزر در دندانپزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اختلالات گيجگاهي فکي، يکي از شايع ترين دلايل مراجعه بيماران به کلينيک هاي دندان پزشکي مي باشد. با توجه به آناتومي پيچيده اين مفصل و مجاورت آناتوميک با گوش، بيماري هاي مفصل گيجگاهي فکي علت بسياري از اختلالات گوش مانند درد، وزوز گوش، احساس پري در گوش و سرگيجه شناخته شده است. هدف از اين مطالعه بررسي اثر ليزر کم توان بر درمان درد و وزوز گوش ناشي از اختلالات مفصل گيجگاهي فکي بود.
مواد و روش ها: اين مطالعه، از نوع کارآزمايي باليني بود. بيماران با علايم درد و وزوز گوش ارجاعي از مفصل گيجگاهي فکي که توسط متخصص گوش و حلق و بيني و متخصص بيماري هاي دهان، فک و صورت معاينه شدند تحت مطالعه قرار گرفتند. جمعيت مورد مطالعه به صورت تصادفي، به دو گروه 16 تايي درمان با ليزر و گروه 17 تايي شاهد با ليزر خاموش تقسيم شدند. افراد در گروه ليزر به مدت 4 هفته و طي 12 جلسه ليزر
ديود
LT-R با طول موج 660 نانومتر و دوز 2.9 J/cm2 در ناحيه گوش دريافت کردند و در ناحيه مفصل گيجگاهي فکي و نواحي حساس عضلاني، ليزر با دوز 8 J/cm2 تابانده شد. شدت وزوز و درد گوش با استفاده از مقياس (THI (tinnitus handicap inventory و (VAS (visual analogue scale در چهار زمان ثبت و با آزمون هاي t زوجي، ويلکاکسون، من ويتني و فريدمن بررسي شد (a=0.05).
يافته ها: در گروه ليزر نمرات هر دو مقياس
THI و VAS بطور معني داري کاهش پيدا کرده بودند (0.004= p value)، اما در گروه شاهد، شدت درد و وزوز گوش در چهار بازه زماني تفاوت معني داري نشان نداده است (0.641= p value).
نتيجه گيري: اين مطالعه اثر سودمند و مفيد ليزر کم توان بر درد و وزوز گوش بيماران را نشان داد، اما دوام طولاني مدت ديده نشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 312
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی