برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1396 , دوره  9 , شماره  1 ; از صفحه 23 تا صفحه 31 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه اختلال عملکرد شناختي در مواجهه با صداي ترافيک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده علوم پزشکی ساوه، ساوه، ایران
 
چکیده: 

هدف: رانندگي از جمله مشاغل داراي وظايف شناختي (Cognitive task) پيچيده است که نيازمند سطح بالايي از هوشياري و واکنش به هنگام در شرايط اضطراري مي باشد. هر عاملي که منجر به تخريب عملکرد شناختي در پردازش ذهني راننده شود، ريسک رخداد تصادف را افزايش مي دهد صداي ترافيک از جمله عوامل مخرب عملکرد شناختي است که در اين مطالعه مورد بررسي قرار گرفت.
روش بررسي: در اين مطالعه نمونه اي به حجم 80 نفر (40 مورد و 40 شاهد) از دانشجويان دانشکده بهداشت علوم پزشکي تهران بصورت سيستماتيک انتخاب شدند. صداي ترافيک ضبط شده با ميانگين تراز فشار صوت معادل 72.9 دسي بل در اتاق اکوستيک به مدت 2 ساعت براي شرکت کنندگان پخش شد. به منظور اندازه گيري زمان عکس العمل و خطا در تخمين زمان جابجايي به ترتيب از نرم افزارهاي
RT و ZBA استفاده شد.
نتايج: نتايج نشان مي دهد که زمان عکس العمل بعد از مواجهه با صداي ترافيک بطور معنادراي افزايش يافت. همچنين بين خطا در تخمين زمان جابجايي قبل و بعد از صداي ترافيک تفاوت معناداري وجود نداشت.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج بدست آمده مي توان گفت فعاليت هاي ذهني مانند سرعت و قدرت پردازش اطلاعات تحت تاثير صداي ترافيک تغييرات متفاوتي را نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی