برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1395 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 221 تا صفحه 229 .
 
عنوان مقاله: 

مشاهده در رويکرد گراندد تئوري: يک مطالعه مروري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات مراقبت مبتنی بر شواهد و گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مطالعه گراندد تئوري به دليل توجه بيشتر به تعاملات اجتماعي و بررسي فرايندهاي مستتر در رفتارهاي اجتماعي، توانسته است به يکي از مهم ترين تحقيقات بين رشته اي تبديل شود. مطالعه مروري حاضر با هدف تبيين چگونگي کاربرد و هدايت مشاهده به طور اعم در تحقيقات کيفي و نقش و جايگاه آن به طور اخص در تحقيق گراندد تئوري، درصدد قرار دادن اين نوع از شيوه جمع آوري داده ها در کنار و هم پاي مصاحبه بود.
روش: اين مطالعه از انواع مقالات مروري روايتي بود. ابتدا کليد واژه هاي «
Grounded theory، Qualitative study و Observation » در منابع قابل دسترس شامل پايگاه هاي Google Scholar، PubMed، Magiran و SID جستجو گرديد و انديکاتور AND و OR نيز مورد استفاده قرار گرفت. 21 کتاب، 2 سايت تخصصي، 38 مقاله انگليسي و 18 مقاله فارسي به دست آمد که پس از بازنگري نهايي، 6 کتاب، 10 مقاله انگليسي و 4 مقاله فارسي جهت نگارش مرور حاضر مورد استفاده قرار گرفت.
يافته ها: يافته ها نشان داد، اگرچه مصاحبه مهم ترين و شايد کاربردي ترين ابزار جمع آوري داده ها در تحقيق گراندد تئوري محسوب مي شود، اما اين روش هميشه نمي تواند به محقق در رسيدن به زواياي موجود در پديده کمک کند. شيوه مشاهده، توانمندي مشاهده گر، مزايا و معايب مشاهده، اخلاق در مشاهده و دستورالعمل هاي کاربردي، مواردي هستند که مي توانند به محقق کيفي که با ديدگاه نظري تعامل گرايي نمادين کار خود را آغاز کرده است، کمک شاياني نمايند.
نتيجه گيري: با انجام مشاهده دقيق و غرق شدن در پديده مورد نظر با لنز کنجکاوانه تحقيق کيفي، به کار بردن اصول و شيوه هاي علمي مشاهده و در نهايت، استفاده از مصاحبه هاي کاوشگرانه، مي توان به شکل گيري فرايند نهفته در روابط انساني دست يافت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فتحی نجفی، ط.، و لطیف نژادرودسری، ر. (1395). مشاهده در رویکرد گراندد تئوری: یک مطالعه مروری. تحقیقات کیفی در علوم سلامت, 5(2), 221-229. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=296227Vancouver : کپی

فتحی نجفی طاهره، لطیف نژادرودسری رباب. مشاهده در رویکرد گراندد تئوری: یک مطالعه مروری. تحقیقات کیفی در علوم سلامت. 1395 [cited 2021May09];5(2):221-229. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=296227IEEE : کپی

فتحی نجفی، ط.، لطیف نژادرودسری، ر.، 1395. مشاهده در رویکرد گراندد تئوری: یک مطالعه مروری. تحقیقات کیفی در علوم سلامت, [online] 5(2), pp.221-229. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=296227. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1250 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی