برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1395 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 136 تا صفحه 147 .
 
عنوان مقاله: 

موانع درک شده مادران در زمينه استفاده از نخ دندان در کودکان 6-3 سال: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: نخ دندان، بهترين و رايج ترين وسيله جهت پاک کردن فضاهاي بين دنداني است و تجمع پلاک و التهاب لثه از اين محل آغاز مي شود. با وجود اهميت آن، به دلايلي انجام اين رفتار توسط مادران براي کودکان خود بسيار کم است. مطالعه حاضر با هدف شناسايي موانع درک شده مادران جهت انجام رفتار استفاده از نخ دندان براي کودکان 6-3 ساله خود انجام شد.
روش: اين مطالعه کيفي با روش تحليل محتوا در سال 1393، بر روي 40 مادر داراي کودک 6-3 ساله شهر کامياران که با نمونه گيري هدفمند انتخاب شده بودند، انجام گرفت. جهت جمع آوري داده ها، از مصاحبه هاي عميق نيمه ساختار يافته استفاده گرديد. تمام داده ها ضبط و دست نويس شد و با استفاده از تحليل درون مايه اي، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: بر اساس يافته هاي به دست آمده، موانع درک شده مادران در دو درون مايه اصلي «موانع درک شده مربوط به مادر و اعضاي خانواده (نگرش نامناسب، رفتار و مهارت، شرايط روحي- رواني و آگاهي) و موانع درک شده مربوط به کودک (مهارت)» طبقه بندي شد.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه حاضر، موانع درک شده استفاده از نخ دندان براي کودکان را از ديدگاه مادران بيان نمود و بر تاثير مسووليت مادر و نقش اعضاي خانواده در اين زمينه تاکيد داشت. همچنين، پيشنهاد مي شود که در سيستم خدمات بهداشتي کشور، آموزش هاي جامع و اثربخش براي مادران با هدف رفع نگرش هاي نادرست، اما موثر بر بهداشت دهان و دندان کودکان، پيش بيني شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صحرایی، پ.، و کشاورزمحمدی، ن.، و قاسمی، ه. (1395). موانع درک شده مادران در زمینه استفاده از نخ دندان در کودکان 6-3 سال: یک مطالعه کیفی. تحقیقات کیفی در علوم سلامت, 5(2), 136-147. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=296211Vancouver : کپی

صحرایی پروانه، کشاورزمحمدی نسترن، قاسمی هادی. موانع درک شده مادران در زمینه استفاده از نخ دندان در کودکان 6-3 سال: یک مطالعه کیفی. تحقیقات کیفی در علوم سلامت. 1395 [cited 2021May08];5(2):136-147. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=296211IEEE : کپی

صحرایی، پ.، کشاورزمحمدی، ن.، قاسمی، ه.، 1395. موانع درک شده مادران در زمینه استفاده از نخ دندان در کودکان 6-3 سال: یک مطالعه کیفی. تحقیقات کیفی در علوم سلامت, [online] 5(2), pp.136-147. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=296211. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 38 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی