برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  12 , شماره  46 ; از صفحه 69 تا صفحه 75 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان آگاهي و نگرش خانمهاي باردار نسبت به روشهاي زايماني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به افزايش سزارين و سهولت پذيرش آن از سوي عامه مردم به نظر مي رسد كه افراد آگاهي اندكي نسبت به عوارض ناشي از آن داشته باشند.
هدف: لذا ر اين تحقيق
ما ميزان آگاهي و نگرش زنان باردار را نسبت به روشهاي زايماني سنجيديم.
مواد و
روشها: 602 نفر از طريق نمونه گيري تصادفي از افراد مراجعه كننده به 8 مركز بهداشتي درماني و مطبهاي خصوصي شهر رشت در شش ماهه دوم سال 80 وارد مطالعه شدند. پرسشنامه اي با نظر خواهي از متخصصين زنان و زايمان تهيه و پايايي آن توسط test retest تاييد شد و از طريق مصاحبه با بيمار توسط محقق و همكاران تكميل گرديد.
نتايج: بررسي ميزان
پاسخ هاي صحيح به سوالات نشان داد كه 4.2 درصد زنان داراي آگاهي بالا (>%80پاسخ درست)، 62.1 درصد آگاهي متوسط ( 75-50% پاسخ درست ) و 7،33 درصد داراي آگاهي پايين (<%50پاسخ درست ) بودند. 75.4 درصد زنان داراي نگرش مثبت به زايمان طبيعي و 24.6 درصد داراي نگرش منفي بودند و اكثريت خانمها درد بعد از عمل(۸۰.۱)، هزينه زياد (77.2) و مدت بستري بيشتر در بيمارستان (66.3درصد) را از دلايل نگرش منفي به سزارين مي دانستند. در ضمن ارتباط معني دار بين ميزان آگاهي با سن هنگام ازدواج (P<0.006)، ميزان تحصيلات (P<0.001)، شغل (P<0.03) و ميزان درآمد (P<0.001) مشاهد شد.

نتيجه گيري: با توجه به سطح پايين آگاهي نسبت به روشهاي زايماني، چنين نتيجه گيري مي شود كه قشر جوان جامعه نياز به آموزش بيشتر طي نخستين سالهاي بارداري دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی