برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل محتواي اطلاعات پزشکي کودکان در روزنامه هاي کثيرالانتشار ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشکده مدیریت و اطلاعرسانی پزشکی
 
چکیده: 

مقدمه: روزنامه ها در کنار ساير رسانه هاي جمعي نقش چشمگيري در افزايش سواد سلامت عموم مردم دارند. يکي از موضوعات سلامت مهم در روزنامه ها، اطلاعات پزشکي کودکان است. اين پژوهش، با هدفي کاربردي جهت تحليل محتواي اطلاعات پزشکي کودکان در روزنامه هاي کثير الانتشار ايران در سال 1393 بود.
مواد و روش کار: پژوهش حاضر کاربردي و روش آن تحليل محتوا بود. ابزار گرد آوري اطلاعات سياهه وارسي محقق ساخته اي است که تحليل محتوايي جامعه هدف شامل کليه پيام هاي مندرج در 694 نسخه از 5 روزنامه ايران، جام جم، کيهان، رسالت و اطلاعات را در بر مي گيرد. حجم نمونه بر اساس روش نمونه گيري غير احتمالي هدفمند، 426 عنوان مطلب مرتبط با پزشکي کودکان را شامل مي شود.
يافته ها: يافته ها نشان داد بيشترين اطلاعات پزشکي کودکان به ترتيب در روزنامه هاي جام جم (
50.7 درصد)، اطلاعات (26.5 درصد)، ايران (18 درصد)، کيهان (3.5 درصد)، رسالت (1.17 درصد) منتشر شده است. موضوعات هسته و مورد توجه در اين روزنامه ها به ترتيب «اختلالات رواني» (19.6 درصد) و «تغذيه» (19.27 درصد) بوده است. حوزه هاي تهي نيز موضوعات «پاتوفيزيولوژي مايعات بدن و مايع درماني» و «مشکلات زنانگي در کودکي» (0 درصد) بود. به موضوعاتي چون «ژنتيک انساني»، «بيماري هاي متابوليک» و «کودکان با نياز هاي ويژه» نيز توجه ناچيزي شده بود.
بحث و نتيجه گيري: روزنامه هاي کثيرالانتشار ايران در حد مطلوبي به مساله پزشکي کودکان توجه داشته اند، اما اين توجه داراي تعادل در پوشش موضوعي نبوده است به نحوي که برخي از موضوعات مغفول مانده يا به آن کم پرداخته شده است که نيازمند توجه متخصصان کودکان و روزنامه نگاران مي باشد. در کل، پيام هاي مهم شناسايي شده در روزنامه هاي مورد بررسي با نيازهاي جامعه ايران و اولويت هاي پژوهشي کشور هم خواني مناسبي دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 166
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی