برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  61 , شماره  4 ; از صفحه 326 تا صفحه 337 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تغييرات فرايند طرح حركتي به پاسخهاي وضعيتي عضلات تنه در افراد سالم و بيماران با سابقه كمر درد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده توانبخشی
 
چکیده: 

مقدمه: تغييرات در بسيج واحدهاي حركتي به دنبال بروز ضايعات محيطي و مركزي اعصاب حركتي بروز مي نمايد كه مي تواند در ميزان ناتواني فرد موثر باشد. بدنبال كمر درد با هر علت شناخته شده، نقش موثر عضلات در تامين ثبات وضعيتي يا دايناميك دچار اختلال مي شود. امروزه در توانبخشي اين بيماران جداي از مراتب درماني براي كاهش درد، توجه زيادي به ارزيابي كنترل حركت و برگشت كارآيي آن جهت جلوگيري از بروز مجدد علائم بيماري مي شود. هدف از اين پژوهش تعيين ميزان تغييرات طرح ريزي حركتي در سطح كنترل حركت براي فراهم نمودن زمينه مناسب حركت ستون فقرات كمري بدنبال پاسخهاي وضعيتي بدنبال تحريكات محيطي است.
مواد و روشها: تعداد 10 زن سالم با ميانگين سني 24.3±2.32 سال و 5 زن با سابقه كمر درد با ميانگين سني 27.34±4.67 بدون اختلال ساختماني ستون فقرات در اين آزمايشات شركت كردند. مراحل آزمايش شامل حركات در صفحه ساژيتال بصورت فلكشن / اكستنشن با و بدون تحريك شنوايي خارجي در زواياي 30 درجه فلكشن و 10 درجه اكستنشن به تعداد پنج تكرار بود. با اندازه گيري ميزان عكس العمل افراد و محاسبه دامنه حركتي، سرعت حركت، گشتاور عضلاني توليد شده و زمان تاخيري براي بروز عكس العمل در قبل از رسيدن به نقطه تحريك و بعد از آن و مقايسه آنها با هم در هر دو گروه و نيز مقايسه دو گروه با هم نتايج تحقيق بدست آمد.
يافته ها: در هر دو گروه تفاوت معني داري بين تغييرات دامنه، سرعت حركت و گشتاور عضلاني در زمانهاي مشابه در قبل و بعد از تحريك شنوايي در هر دو نوع حركت ديده شد (P<0.05)، بطوريكه ميزان مقادير فوق در مدت زمان قبل به مراتب بيشتر از بعد از شنيدن تحريك خارجي و بروز پاسخ وضعيتي بود. همچنين در مقايسه با شرايط بدون تحريك خارجي و تحميل پاسخ وضعيتي مقادير ذكر شده در مدت زمان بروز پاسخ وضعيتي كاهش معني داري را نشان دادند ( P<0.05) . گروه بيماران مبتلا به كمر درد در مقايسه با افراد سالم در مدت زماني كه حركات بدون تحريك خارجي بود تفاوت معني داري را با افراد سالم نشان ندادند در حاليكه در مراحل تحريك خارجي و بروز پاسخهاي وضعيتي مقادير زماني و دامنه حركتي، سرعت و گشتاور حركتي تفاوت معني داري را نشان دادند (P<0.05). در افراد سالم درصد كاهش عملكرد حركتي بدنيال تحريك خارجي بيشتر از افراد با سابقه كمر درد بود(P<0.05).
نتيجه گيري و توصيه ها: اين امر نشان مي دهد افراد با سابقه كمر درد دچار اختلال در زمينه سازي براي طرح حركتي (Planning) و يا اختلال در Feedforward ميشوند، لذا در اين بيماران علاوه بر اختلال حركتي در عضلات به دليل اسپاسم و درد، بطور ثانويه اختلال در سطح كنترل حركت بوجود مي آيد. اين عدم قابليت توانايي در پاسخ هاي وضعيتي خود در آينده ميتواند زمينه ساز ناتواني و عود مجدد درد در كمر گردد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موسوی، ش.، و فائزی پور، ح.، و طالبیان، س. (1382). بررسی تغییرات فرایند طرح حرکتی به پاسخهای وضعیتی عضلات تنه در افراد سالم و بیماران با سابقه کمر درد. مجله دانشکده پزشکی, 61(4), 326-337. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2512Vancouver : کپی

موسوی شیوا، فائزی پور حسین، طالبیان سعید. بررسی تغییرات فرایند طرح حرکتی به پاسخهای وضعیتی عضلات تنه در افراد سالم و بیماران با سابقه کمر درد. مجله دانشکده پزشکی. 1382 [cited 2021June19];61(4):326-337. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2512IEEE : کپی

موسوی، ش.، فائزی پور، ح.، طالبیان، س.، 1382. بررسی تغییرات فرایند طرح حرکتی به پاسخهای وضعیتی عضلات تنه در افراد سالم و بیماران با سابقه کمر درد. مجله دانشکده پزشکی, [online] 61(4), pp.326-337. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2512. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 70 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی