برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر تمرينات ورزشي هوازي و مکمل آلفاليپوئيک اسيد بر ميزان مقاومت به انسولين در زنان مبتلا به ديابت نوع 2

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، میدان ارم، دانشگاه شیراز، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، بخش تربیت بدنی و علوم ورزشی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آلفاليپوئيک اسيد (Alpha - lipoic acid: ALA) يک آنتي اکسيدان زيستي قوي است و به عنوان يک کوفاکتور در کمپلکس آنزيمي دهيدروژناز ميتوکندريايي در متابوليسم و توليد انرژي فعاليت دارد. اين مطالعه به منظور تعيين اثر تمرينات ورزشي هوازي و مکمل آلفاليپوئيک اسيد بر ميزان مقاومت به انسولين در زنان مبتلا به ديابت نوع 2 انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه شبه تجربي 44 زن مبتلا به ديابت نوع 2 به صورت داوطلبانه انتخاب و سپس به صورت غيرتصادفي در چهار گروه کنترل، مکمل، تمرين و تمرين توام با مکمل (ترکيبي) قرار گرفتند. بيماران گروه هاي مکمل و ترکيبي به مدت 8 هفته، روزانه 3 عدد کپسول 100 ميلي گرمي آلفاليپوئيک اسيد مصرف کردند. برنامه تمريني شامل سه جلسه تمريني در هر هفته به مدت هشت هفته انجام شد. افراد در هر جلسه، گرم کردن به مدت 15-10 دقيقه، دويدن بر روي تردميل با شدت 50-40 درصد حداکثر ضربان قلب به مدت 30 دقيقه و سپس سرد کردن به مدت 10-5 دقيقه را انجام دادند. خونگيري بعد از 14-12 ساعت ناشتايي در دو مرحله ابتداي مطالعه و انتهاي هشت هفته انجام گرديد.
يافته ها: هشت هفته مصرف مکمل
ALA سبب کاهش مقاومت به انسولين گرديد (P<0.05). در گروه تمرين کاهش غيرمعني داري در ميزان مقاومت به انسولين نسبت به گروه کنترل مشاهده شد. در گروه ترکيبي اثر تعاملي ورزش و مکمل سبب کاهش معني دار مقاومت به انسولين گرديد (P<0.05).
نتيجه گيري: مصرف مکمل
ALA به تنهايي توانست موجب کاهش انسولين و در نتيجه موجب کاهش مقاومت به انسولين گردد، اما در گروه مکمل + ورزش بر خلاف گروه مکمل، کاهش در ميزان قندخون ناشتا موجب کاهش در مقاومت به انسولين گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 327
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی