برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر مونوسديم گلوتامات بر مخچه موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شاهرود، گروه پزشکی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مونوسديم گلوتامات به عنوان يکي از افزودني هاي غذايي به کار مي رود، اما مطالعاتي اثر نامطلوب مونوسديم گلوتامات بر روي بيضه و مغز را گزارش نموده اند. اين مطالعه به منظور تعيين اثر مونوسديم گلوتامات بر مخچه موش صحرايي انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي 24 سر موش صحرايي بالغ از نژاد ويستار (12 نر- 12 ماده) به طور تصادفي به سه گروه آزمايش اول
(A)، آزمايش دوم (B) و کنترل (C) تقسيم شدند. تعداد موش ها در هر گروه 8 سر (4 نر- 4 ماده) بود. موش هاي صحرايي در گروه هاي آزمايش روزانه 3 گرم و 6 گرم از ماده مونوسديم گلوتامات را به صورت ترکيب با جيره غذايي به مدت 14 روز دريافت کردند. در حالي که گروه کنترل مقدار برابري از جيره غذايي را بدون ماده مونوسديم گلوتامات دريافت کردند. جيره غذايي هم ميزان و آب و غذا به صورت آزادانه در اختيار موش هاي صحرايي قرار داشت. موش هاي صحرايي در روز پانزده آزمايش کشته شدند. ساختار مخچه به دقت جدا و به سرعت در فرمالين 10 درصد بافر قرار داده شد و براي مطالعه بافت شناسي از روش معمول و رنگ آميزي هماتوکسيلين و ائوزين بهره گرفته شد.
يافته ها: در گروه آزمايش اختلالات و جداشدگي هايي در لايه سلول هاي پورکنژ و سلول هاي لايه دانه دار پديد آمد و توزيع سلول هاي لايه دانه دار کاهش يافت. همچنين تغييرات دژنراتيو سلولي در سلول هاي لايه دانه دار مربوط به گروه آزمايشي که روزانه 6 گرم مونوسديم گلوتامات را دريافت کردند، شديدتر و در گروه آزمايشي با دريافت روزانه 3 گرم مونوسديم گلوتامات کمتر بود. ميانگين تعداد سلول هاي لايه گرانولار در گروه آزمايش اول 2750، گروه آزمايش دوم 2140 و در گروه کنترل 3150 بود.
نتيجه گيري: مصرف مونوسديم گلوتامات سبب تغييرات هيستوپاتولوژيک و کاهش تعداد سلول ها در مخچه موش صحرايي بالغ مي گردد و اين تغييرات وابسته به دوز است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 148
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی