برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  2 , شماره  7 ; از صفحه 107 تا صفحه 144 .
 
عنوان مقاله: 

موانع و راهکارهاي تحکيم نهادخانواده از منظر سيره و آموزه هاي رضوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

عملکرد خانواده به عنوان واحد اجتماعي، نقش انکارناپذيري در برقراري نحوه تعامل ها و واکنش هاي اجتماعي داشته و عملکرد سالم و سازنده، ضامن سلامت و نشاط جامعه خواهد بود. فرد، تحت تاثير روابط سالم حاکم بر خانواده، شيوه هاي ارتباط پذيري و تعامل هاي سازنده با جامعه را ياد مي گيرد. بر عکس، هرچه خانواده داراي عملکرد بد و آشفته باشد به همان نسبت سلامت آن جامعه بيشتر تهديد مي شود. هدف اساسي مقاله حاضر بررسي موانع و راهکارهاي تحکيم نهاد خانواده از منظر سيره و آموزه هاي رضوي بوده که به روش توصيفي و از نوع تحليل اسنادي انجام شده است. در اين ارتباط کليه اطلاعات و منابع مربوط به موضوع گردآوري شده و به شيوه کيفي به ارائهيافته هاي پژوهشي پرداخته شده است.
نتيجه بررسي نشان مي دهد که پايبندي به آموزه هاي ديني و عمل به سيره و انديشه هاي معصومين(ع) سد محکمي در برابر موانع تحکيم نهاد خانواده خواهد بود. براي تحکيم روابط ميان اعضاي خانواده بايد با ايجاد فضايي عاطفي و با درک نيازها و خواسته هاي مشروع طرفين اقدام کرد. عمل به آموزه هاي دين مبين اسلام به ويژه سيره و آموزه هاي امام رضا(ع) به طور مستقيم رفتارهاي فردي را کنترل مي کند و به طور غيرمستقيم از طريق بهبود روابط بين اعضاي خانواده، موجب استحکام بيشتر نهاد خانواده مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خارستانی، ا.، و سیفی، ف. (1393). موانع و راهکارهای تحکیم نهادخانواده از منظر سیره و آموزه های رضوی. فرهنگ رضوی, 2(7), 107-144. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248782Vancouver : کپی

خارستانی اسماعیل، سیفی فاطمه. موانع و راهکارهای تحکیم نهادخانواده از منظر سیره و آموزه های رضوی. فرهنگ رضوی. 1393 [cited 2021August01];2(7):107-144. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248782IEEE : کپی

خارستانی، ا.، سیفی، ف.، 1393. موانع و راهکارهای تحکیم نهادخانواده از منظر سیره و آموزه های رضوی. فرهنگ رضوی, [online] 2(7), pp.107-144. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248782. 

 
بازدید یکساله 501 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی