برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  6 , شماره  1 ; از صفحه 43 تا صفحه 49 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر اشعه گاما بر تغييرات الگوي پروتئيني و تنوعات سوماکلونال در گياه درمنه کوهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان، دانشکده علوم، گروه زیست شناسی، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

هدف: هدف از اين مطالعه بررسي اثر تابش گاما بر تغييرات احتمالي ژنتيکي و الگوي پروتئيني کالوس و درمنه کوهي مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه جوانه هاي جانبي به همراه نوساقه گياه پس از دو هفته رشد در محيط کشت MS در معرض سه دوز 50، 100 و 200 گري پرتو گاما قرار داده شد و پس از چهار هفته رشد در شرايط درون شيشه، الگوي الکتروفورزي پروتئين ها با روش SDS-PAGE و تنوع سوماکلونال با استفاده از روش PCR مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج: در بررسي و مقايسه باندهاي حاصل از DNA تکثير شده محصول PCR در گياهان پس از کشت بافت، پرايمر OPA20و درکالوس درمنه کوهي پرايمرهاي FPK105 و (GATA) 4 تفاوت و حتي عدم وجود برخي از باندها را نشان داد و در ديگر پرايمرها تفاوتي ملاحظه نشد. افزايش تراکم باند در دوز 50 گري و کاهش تراکم در دوز 200 گري در الگوي الکتروفورزي پروتئيني گياه مشاهده شد.
نتيجه گيري: احتمالا در اثر آسيبهاي وارد شده توسط راديکالهاي آزاد و گونه هاي اکسيژن فعال توسط اشعه گاما سبب ايجاد تغييراتي در سطح ژنوم و ميزان بيان ژنها گرديده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جلیلی، ش.، و احسان پور، ع.، و اصغری، غ.، و عبدی، م. (1394). بررسی اثر اشعه گاما بر تغییرات الگوی پروتئینی و تنوعات سوماکلونال در گیاه درمنه کوهی. سلول و بافت, 6(1), 43-49. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248763Vancouver : کپی

جلیلی شبنم، احسان پور علی اکبر، اصغری غلامرضا، عبدی محمدرضا. بررسی اثر اشعه گاما بر تغییرات الگوی پروتئینی و تنوعات سوماکلونال در گیاه درمنه کوهی. سلول و بافت. 1394 [cited 2021July31];6(1):43-49. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248763IEEE : کپی

جلیلی، ش.، احسان پور، ع.، اصغری، غ.، عبدی، م.، 1394. بررسی اثر اشعه گاما بر تغییرات الگوی پروتئینی و تنوعات سوماکلونال در گیاه درمنه کوهی. سلول و بافت, [online] 6(1), pp.43-49. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248763. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 49 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی