برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  3 , شماره  9 ; از صفحه 37 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

اصول علمي و اخلاقي مناظره هاي رضوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مناظره به عنوان سنتي با جايگاه ويژه در فرهنگ اسلام، نيازمند اصول و مبادي خاصي بوده که لازمه موفقيت در آن، فراگيري و رعايت اين اصول و موازين است. در يک نگاه، اين اصول به دو دسته علمي و اخلاقي تقسيم مي شوند: اصول علمي، مهارت ها و علومي است که مناظره کننده بايد پيش از ورود به عرصه مناظره، به آنها مجهز باشد. اما صرف مجهز بودن به علوم لازم و رعايت نکات فني در ارتباط با هر گفتگو کافي نيست، بلکه رعايت اصول اخلاقي نيز براي اثرگذاري در طرف مقابل و احيانا شنوندگان لازم است.
در اين راستا و با هدف ارائه الگويي کاربردي، سه اصل علمي استفاده از جدال احسن، بهره گيري از استدلال عقلي و پرهيز از مغالطه و سه اصل اخلاقي رعايت ادب، پرهيز از نقد شخصيت افراد و پرهيز از ستيزه جويي و تعصب، به عنوان مهم ترين اصولي که امام هشتم(ع) ملتزم به رعايت آنها بودند، تبيين شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رضازاده کهنگی، ف.، و فارسی نژاد، ع. (1394). اصول علمی و اخلاقی مناظره های رضوی. فرهنگ رضوی, 3(9), 37-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248611Vancouver : کپی

رضازاده کهنگی فریبا، فارسی نژاد علیرضا. اصول علمی و اخلاقی مناظره های رضوی. فرهنگ رضوی. 1394 [cited 2021September21];3(9):37-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248611IEEE : کپی

رضازاده کهنگی، ف.، فارسی نژاد، ع.، 1394. اصول علمی و اخلاقی مناظره های رضوی. فرهنگ رضوی, [online] 3(9), pp.37-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248611. 

 
بازدید یکساله 725 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی