برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  1 , شماره  4 ; از صفحه 66 تا صفحه 84 .
 
عنوان مقاله: 

ارتقاء سلامت دهان و دندان دانش آموزان 6-12 ساله: يک مرور نظام مند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: کودکان 12-6 ساله به علت شيوع بالاي پوسيدگي دندان، تکامل دندان هاي دائمي و شکل گيري سبک زندگي، مهم ترين گروه هدف برنامه هاي بهداشت دهان و دندان هستند و مدرسه آسان ترين و به صرفه ترين روش دستيابي به اين گروه است. اين مطالعه با هدف بررسي تاثير مداخلات مبتني بر مدرسه بر ارتقاي سلامت دهان و دندان دانش آموزان 12-6 ساله انجام شده است.
مواد و روش ها: جستجوي الکترونيکي در پايگاه هاي اطلاعاتي
Scopus, Proquest, Science Direct, Pub Med, Springer, Biomed Central, Google Scholar، Iran Medex و SID با استفاده از کلمات کليدي فارسي و انگليسي انجام و مداخلات آموزشي که جهت پيشگيري از بيماري هاي دهان و دندان و ارتقاء رفتارهاي بهداشتي مرتبط در بين دانش آموزان اجرا و بين ژانويه 2004 تا سپتامبر 2014 چاپ شده بودند، مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: 17 مطالعه انتخاب شده به دو دسته آموزش مبتني بر رفتارهاي خودمراقبتي و ارائه خدمات پيشگيرانه و آموزش مبتني بر رفتارهاي خودمراقبتي تقسيم شدند. آن دسته از مداخلاتي که داراي ويژگي هاي زير بودند با موفقيت بيشتري در افزايش آگاهي، رفتارهاي بهداشتي، کاهش پلاک و پوسيدگي دندان همراه بودند: استمرار مداخله، درگير کردن والدين و کارکنان مدرسه در برنامه، کاربرد مدل هاي تغيير رفتار، استفاده از ترکيب چندين روش آموزشي و به کارگيري تجربه عملي و خدمات پيشگيرانه.
نتيجه گيري: استمرار آموزش هاي اجتماع محور، استفاده از برنامه هاي آموزشي مدون و ترکيبي، پيگيري، استفاده از نظريه ها و مدل هاي تغيير رفتار و ارائه خدمات پيشگيرانه بهترين راه رسيدن به نتايج مورد انتظار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 489 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی