برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  1 , شماره  3 ; از صفحه 45 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط نوبت کاري با شدت خستگي، اختلال خواب و حوادث در بين کارگران کارخانه قند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: نوبت کاري در کشورهاي در حال توسعه به عنوان ابزار مهم براي سازمان دهي کار شناخته شده است. از اثرات مهم نوبت کاري مي توان به اختلالات خواب، خستگي و حوادث اشاره کرد. هدف از اين مطالعه بررسي شدت خستگي و خواب آلودگي در کارگران نوبت کار و غير نوبت کار و ارتباط آن با حوادث بود.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع توصيفي- تحليلي، بر اساس نمونه گيري تصادفي ساده بر روي 120 نفر از کارگران با ميانگين سني 32 سال در افراد شب کار و 33 سال در کارگران روز کار شاغل در کارخانه قند اصفهان در سال 93 انجام شد. پرسشنامه شدت بي خوابي و خواب آلودگي اپورث و شدت خستگي براي سنجش شدت و ميزان خواب آلودگي و خستگي استفاده شدند. سپس داده هاي به دست آمده توسط نرم افزار
SPSS 20 با کاربرد آماره هاي توصيفي و ضريب همبستگي پيرسون و آزمون مقايسه ميانگين تحليل شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که بالاترين نمره خستگي در کارگران شب کار با سطح خستگي 4.41 است. ميانگين تمام نشانه هاي مرتبط با خستگي و امتياز کل شاخص شدت بي خوابي در کارگران نوبت شب بيشتر از نوبت روز بوده و از نظر آماري اين تفاوت معني دار بود. ارتباط معني داري بين شاخص شدت بي خوابي و علائم خستگي و حوادث به دست آمد.
نتيجه گيري: ميزان خستگي در گروه شب کار بيشتر از روزکار و تعداد حوادث نيز در اين گروه بيشتر بود. ميزان حوادث در افرادي که شدت خواب آلودگي بيشتري داشتند بيشتر بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 156 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی