برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1393 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 30 تا صفحه 38 .
 
عنوان مقاله: 

تبيين احساس تنهايي در سالمندان و تحليل آن بر اساس تئوري رشد رواني-اجتماعي: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری داخلی-جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: تنهايي بطور کلي يک حس ذهني است که در همه انسانها وجود دارد. اما بسياري از مردم ممکن است از صحبت در مورد آن، بدليل برچسب خوردن احساس شرم داشته باشند. اين مطالعه با هدف تبيين احساس تنهايي در سالمندان و تحليل آن با تئوري رشد رواني-اجتماعي اريکسون انجام گرفته است.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت کيفي و با رويکرد تحليل محتوي انجام شد. جامعه پژوهش شامل 12 نفر از سالمندان 85-68 سال، مقيم شهر همدان بودند. نمونه گيري به صورت هدفمند شروع و با اشباع داده ها خاتمه يافت. براي جمع آوري داده ها از مصاحبه استفاده شد. تمامي مصاحبه ها ضبط و بلافاصله دست نويس شدند و داده ها با استفاده از تحليل محتوي به روش قراردادي تجزيه و تحليل گرديد
.
يافته ها: 187 کد اوليه از داده ها بدست آمد، پس از ادغام کدهاي مشابه و دسته بندي آنها 7 زير طبقه مفهوم سازي گرديد و از زير طبقات سه طبقه اصلي از داده ها استخراج شد. طبقات اصلي شامل: احساس بيگانه شدن، دوري از فعاليتهاي مورد علاقه و احساس خستگي و غم بود. درونمايه مشترک طبقات حسرت توام با دلتنگي بود.
نتيجه گيري: با توجه به اينکه تنهايي در افراد مسن رايج است و با پيامدهاي بهداشتي منفي از نظر سلامت جسمي و رواني همراه است، اتخاذ استراتژي هاي مداخله اي مناسب با استفاده از تئوري رشد رواني- اجتماعي اريکسون، موجب کاهش تنهايي و بهبود کيفيت زندگي سالمندان و حس ارزشمندي در اين دوره زندگي مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 172
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی