برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

کيفيت زندگي بيماران مبتلا به استرابيسم قبل و بعد از عمل جراحي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان ستارخان، خیابان نیایش، مجتمع بیمارستانی رسول اکرم (ص)، مرکز تحقیقات چشم پزشکی
 
چکیده: 

هدف: سنجش باليني کيفيت زندگي در بيماران مبتلا به استرابيسم قبل و پس از جراحي استرابيسم.
روش پژوهش: در اين مطالعه،
122 بيمار با سن بيش از 14 سال مبتلا به استرابيسم و کانديد عمل جراحي به عنوان گروه آزمون جهت شرکت در مطالعه انتخاب شدند. داده ها با استفاده از پرسشنامه اطلاعات جمعيت شناختي، فرم کوتاه پرسشنامه کيفيت زندگي (Short Form-36) و پرسشنامه کيفيت زندگي بيماران استرابيسم (Adult Strabismus 20) جمع آوري شد. تغيير در نمرات رواني و عملکردي به عنوان تفاوت در نمرات به دست آمده در ارزيابي قبل و بعد از عمل محاسبه گرديد.
يافته ها: در تمامي بيماران مورد مطالعه، در معاينه سه ماه و شش ماه پس از عمل جراحي استرابيسم، هم راستايي چشم ها به طور موفقيت آميزي حاصل شد. موفقيت بر اساس معيار باليني تعريف گرديد (ميزان انحراف باقي مانده کم تر از
8 پريزم ديوپتر). افزيش سطح تحصيلات و داشتن شغل باعث بهبودي نمرات کيفيت زندگي به گونه معني دار از نظر آماري گرديد. نتايج حاصل شده بيانگر افزايش در هر دو نمرات رواني از 50.9 به 80.8 و مقياس عملکردي از 50.6 به 81.8 بود. اختلاف معني داري بين مولفه هاي کيفيت زندگي بيماران با نوع و ميزان انحراف چشم آن ها وجود نداشت.
نتيجه گيري: نتايج پژوهش حاضر حاکي از آن است که عمل جراحي در ارتقا سطح کيفيت زندگي بيماران موثر است. در تمام بيماران مبتلا به استرابيسم بهبودي در نمرات رواني و عملکردي به دنبال عمل جراحي مشاهده گرديد. بنابراين ارزيابي کيفيت زندگي بيماران در زمان گزارش نتايج جراحي استرابيسم در کارآزمايي هاي باليني ضروري به نظر مي رسد و هم چنين مي تواند از نظر باليني کمک کننده باشد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی