برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تجربه زيسته روستاييان از دريافت يارانه نقدي و پيامدهاي آن (مطالعه پديدارشناختي: روستاي آهنگرمحله و قرن آباد شهرستان گرگان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد، واحد تهران مرکز
 
چکیده: 

گرچه يارانه نقدي به عموم جامعه - روستايي و شهري، خردسال و بزرگسال، زن و مرد - پرداخت شد، تجربه دريافت آن در افراد مختلف متفاوت بوده و ممکن است به عنوان تجربه اي مثبت يا منفي فهم شود. اين بررسي با هدف کشف تجربه زيسته و پيامدهايي که روستاييان از دريافت يارانه نقدي در زندگي روزمره داشته اند، انجام شده است. اين مطالعه با روش پديدارشناسي توصيفي انجام شده است. جامعه مورد مطالعه، دو روستاي آهنگرمحله و قرن آباد در شهرستان گرگان است. تعداد مشارکت کنندگان در مصاحبه با استفاده از نمونه گيري هدفمند 19 زن و 15 مرداند که از اين تعداد 6 نفر مجرد و بقيه متاهل بوده اند. در اين بررسي از مفاهيم تئوري هاي بورديو، زيمل، بلومر و مفاهيم استخراج شده از تجربه هدفمندي در ديگر کشورها به منزله چارچوبي براي سازمان دادن اطلاعات به دست آمده استفاده شد. از مصاحبه هاي فردي و گروهي صورت گرفته، درون مايه هاي «تغيير در خانواده»، «کاهش سرمايه اجتماعي»، «مصرف» و «بهبود معيشت در خانوارهاي بسيار فقير» به دست آمد. تفسير اطلاعات گردآوري شده نشان مي دهد، يارانه هاي نقدي به عنوان عاملي تسهيلگر، بر سرعت تغييرات سبک زندگي در جامعه مورد مطالعه افزوده است. اين در حالي است که اين سياست اقتصادي با هدفي مشخص و کاملا متفاوت به مرحله اجرا درآمده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ازکیا، م.، و حسینی رودبارکی، س. (1393). تجربه زیسته روستاییان از دریافت یارانه نقدی و پیامدهای آن (مطالعه پدیدارشناختی: روستای آهنگرمحله و قرن آباد شهرستان گرگان). توسعه محلی روستایی - شهری (توسعه روستایی), 6(2 (پیاپی 11)), 167-192. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248134Vancouver : کپی

ازکیا مصطفی، حسینی رودبارکی سکینه. تجربه زیسته روستاییان از دریافت یارانه نقدی و پیامدهای آن (مطالعه پدیدارشناختی: روستای آهنگرمحله و قرن آباد شهرستان گرگان). توسعه محلی روستایی - شهری (توسعه روستایی). 1393 [cited 2021July28];6(2 (پیاپی 11)):167-192. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248134IEEE : کپی

ازکیا، م.، حسینی رودبارکی، س.، 1393. تجربه زیسته روستاییان از دریافت یارانه نقدی و پیامدهای آن (مطالعه پدیدارشناختی: روستای آهنگرمحله و قرن آباد شهرستان گرگان). توسعه محلی روستایی - شهری (توسعه روستایی), [online] 6(2 (پیاپی 11)), pp.167-192. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=248134. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 172 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی