برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  47 , شماره  1 ; از صفحه 63 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي رابطه بين شاخص هاي عيني و ذهني کيفيت زندگي در روستاهاي ادغام شده در شهر (مطالعه موردي: محله هاي خيرآباد و عيش آباد شهر يزد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

کيفيت زندگي، مفهومي براي نشان دادن ميزان رضايت فرد از زندگي و به عبارتي معياري براي تعيين رضايت و نارضايتي افراد و گروه ها از ابعاد مختلف زندگي است. اين ابعاد، زمينه هاي تغذيه اي، آموزشي، بهداشت، امنيت و اوقات فراغت را شامل مي شود. از سوي ديگر، امروزه در ادبيات برنامه ريزي توسعه، مباحث کيفيت زندگي به عنوان يک اصل اساسي، پيوسته مورد نظر برنامه ريزان و مديران توسعه است. با اين توصيف، پژوهش حاضر با هدف ارزيابي کيفيت زندگي در روستاهاي ادغام شده در شهر يزد و بررسي ارتباط ميان شاخص هاي عيني و ذهني کيفيت زندگي در روستاهاي ادغام شده در شهر يزد، درصدد پاسخگويي به اين پرسش هاست که ميزان کيفيت زندگي، از نظر جامعه نمونه در دو محله خيرآباد و عيش آباد چگونه است و آيا بين شاخص هاي عيني و ذهني کيفيت زندگي در دو محله مورد مطالعه رابطه وجود دارد. روش پژوهش، توصيفي - تحليلي است و به منظور تجزيه و تحليل داده هاي حاصل از پرسشنامه و فرم برداشت ميداني، از دو روش آمار توصيفي و استنباطي (آزمون T، آزمون U مان ويتني و آزمون خي دو) در نرم افزار SPSS استفاده شده است. جامعه آماري اين پژوهش، دو روستاي ادغام شده در شهر يزد (خيرآباد و عيش آباد) با جمعيت 11054 نفر است که در اين بين، 370 نفر به عنوان نمونه در نظر گرفته شده است. نتايج نشان مي دهد که بر اساس ديدگاه جامعه نمونه، به طور کلي، ميزان رضايت در همه ابعاد مورد بررسي، کيفيت زندگي (اجتماعي، اقتصادي، محيطي و کالبدي) پايين تر از حد متوسط ارزيابي شده است و تنها در تعدادي از گويه ها، از جمله امنيت اماکن عمومي، ميزان وقت آزاد، تسهيلات مناسب منزل و وضعيت زيرساخت ها، ميزان رضايت ساکنان تا حدودي بالاتر از متوسط ارزيابي شده است. همچنين بر اساس نتايج آزمون کاي اسکوير، بين شاخص هاي ذهني و عيني کيفيت زندگي در روستاهاي ادغام شده در شهر يزد رابطه اي وجود ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قائدرحمتی، ص.، و جمشیدی، ص. (1394). ارزیابی رابطه بین شاخص های عینی و ذهنی کیفیت زندگی در روستاهای ادغام شده در شهر (مطالعه موردی: محله های خیرآباد و عیش آباد شهر یزد). پژوهشهای جغرافیای انسانی (پژوهش های جغرافیایی), 47(1), 63-80. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247922Vancouver : کپی

قائدرحمتی صفر، جمشیدی صدیقه. ارزیابی رابطه بین شاخص های عینی و ذهنی کیفیت زندگی در روستاهای ادغام شده در شهر (مطالعه موردی: محله های خیرآباد و عیش آباد شهر یزد). پژوهشهای جغرافیای انسانی (پژوهش های جغرافیایی). 1394 [cited 2021July24];47(1):63-80. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247922IEEE : کپی

قائدرحمتی، ص.، جمشیدی، ص.، 1394. ارزیابی رابطه بین شاخص های عینی و ذهنی کیفیت زندگی در روستاهای ادغام شده در شهر (مطالعه موردی: محله های خیرآباد و عیش آباد شهر یزد). پژوهشهای جغرافیای انسانی (پژوهش های جغرافیایی), [online] 47(1), pp.63-80. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247922. 

 
بازدید یکساله 395 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی