برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  6 , شماره  23 ; از صفحه 158 تا صفحه 176 .
 
عنوان مقاله: 

نقش مدارس موقوفه در توسعه فرهنگ و تمدن اسلامي (مدارس اصفهان و يزد در ايران و مدارس نظاميه و مستنصريه در عراق)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم اسلامی رضوی
 
چکیده: 

يکي از مسايل مهم تاريخ تمدن اسلامي پرداختن به امر پژوهش و فراهم کردن امکانات تحصيل براي دانشمندان و دانش پژوهان بوده است. اين امکان، بيشتر از طريق درآمد حاصله از موقوفات مدارس و اماکن آموزشي ايجاد مي شده است. اوقاف، بهترين و مهمترين منبع درآمد براي تعليم و تربيت در جوامع اسلامي بوده و استمرار آموزش و فعاليت علمي در دولت هاي اسلامي طي قرن هاي متمادي به اين منبع مالي بستگي داشته است. موضوع وقف، از همان آغاز ظهور اسلام وجود داشته و پيشوايان دين به وقف اموال خود جهت اين گونه امور همت گماشته اند. نگاهي گذرا به وقف نامه ها، گوياي اين حقيقت است که مدارس، موسسات فرهنگي-آموزشي بسياري از سنت پسنديده وقف به يادگار مانده است. واقفان براي بالابردن سطح فرهنگي جامعه به تاسيس مدارس توجه مي کردند. بيشتر مدارس قديم و برخي از مدارس جديد، با درآمد موقوفات اداره مي شدند.
پژوهش حاضر، ضمن بررسي دو مکان آموزشي مهم در جهان اسلام (مدارس اصفهان و يزد در ايران و مدارس نظاميه و مستنصريه در عراق)، به اهميت نقش وقف و واقفان در ايجاد مدارس اسلامي اشاره دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فقیه اسفندیاری، م. (1390). نقش مدارس موقوفه در توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی (مدارس اصفهان و یزد در ایران و مدارس نظامیه و مستنصریه در عراق). تاریخ, 6(23), 158-176. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247619Vancouver : کپی

فقیه اسفندیاری مصطفی. نقش مدارس موقوفه در توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی (مدارس اصفهان و یزد در ایران و مدارس نظامیه و مستنصریه در عراق). تاریخ. 1390 [cited 2021July28];6(23):158-176. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247619IEEE : کپی

فقیه اسفندیاری، م.، 1390. نقش مدارس موقوفه در توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی (مدارس اصفهان و یزد در ایران و مدارس نظامیه و مستنصریه در عراق). تاریخ, [online] 6(23), pp.158-176. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247619. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 578 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی