برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  6 , شماره  23 ; از صفحه 50 تا صفحه 75 .
 
عنوان مقاله: 

بازجستن ضراب خانه هاي ايالت پارس در دوره ساسانيان بر اساس زبان نبشته هاي سکه هاي ساساني (در مقايسه با کتيبه هاي فارسي ميانه پرسپوليس با کتيبه اورزگان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مهمترين ضراب خانه هاي ساساني در ايالت پارس قرار داشتند. اين ضراب خانه ها به ضرب سکه هاي نقره با عيار ثابت و به مقدار زياد ضرب مي کردند. به نظر مي رسد که معادن طلا و نقره در ايالت پارس بسيار کم بوده است. بين کمي معادن نقره استان و فراواني سکه ضرب شده در اواخر دوره ساساني تناقضي وجود دارد. فراواني و پراکندگي سکه هاي ضرب شده در ضراب خانه هاي اصلي اين ايالت را به مرکزي مهم مالي تبديل کرده بود. موقعيت جغرافيايي آن در پس کرانه هاي خليج فارس، آن جا را به مکان مهمي براي حمل و نقل و تجارت زميني و دريايي تبديل کرده بود. به نظر مي رسد که بين تجارت در خليج فارس با ضرب سکه در اواخر دوره ساساني ارتباط مستقيمي وجود داشته است. تعداي از سکه هايي که در ضراب خانه هاي اصلي فارس ضرب مي شده دربنادر جنوب غربي چين و هند که ساسانيان در آن بنادر يا مکان ها سرمايه گذاري کرده بودند پيدا شده است. در اين پژوهش بر آنيم که بين فراواني سکه هاي ضراب خانه ايالت پارس و تجارت در منطقه خليج فارس بر اساس سکه هاي يافت شده در مناطق دوردست ارتباط بيابيم. افزون بر آن علاوه بر معرفي ضرابخانه ايالت پارس به معرفي ضراب خانه اي بپردازيم که تاکنون به عنوان ضراب خانه ناشناس معروف بوده است که با توجه به شواهد موجود احتمال داده مي شود که در نواحي جنوب غربي ايالت پارس اشاره به شهر برازگان يا برازجان امروزي است تا اشاره به ايالت اورزگان در افغانستان امروزي.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

انصاری، م.، و عاشوری نژاد، ع. (1390). بازجستن ضراب خانه های ایالت پارس در دوره ساسانیان بر اساس زبان نبشته های سکه های ساسانی (در مقایسه با کتیبه های فارسی میانه پرسپولیس با کتیبه اورزگان). تاریخ, 6(23), 50-75. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247612Vancouver : کپی

انصاری مریم، عاشوری نژاد عباس. بازجستن ضراب خانه های ایالت پارس در دوره ساسانیان بر اساس زبان نبشته های سکه های ساسانی (در مقایسه با کتیبه های فارسی میانه پرسپولیس با کتیبه اورزگان). تاریخ. 1390 [cited 2021July26];6(23):50-75. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247612IEEE : کپی

انصاری، م.، عاشوری نژاد، ع.، 1390. بازجستن ضراب خانه های ایالت پارس در دوره ساسانیان بر اساس زبان نبشته های سکه های ساسانی (در مقایسه با کتیبه های فارسی میانه پرسپولیس با کتیبه اورزگان). تاریخ, [online] 6(23), pp.50-75. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247612. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 230 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی