برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پيش بيني صادرات غيرنفتي ايران تحت تاثير تغييرات نرخ ارز با استفاده از مدل شبکه پرسپترون چندلايه (MLP)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد زنجان، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، زنجان، ایران
 
چکیده: 

اهميت روزافزون استقلال از درآمدهاي نفتي به دليل نوسانات قيمت نفت و تقاضاي جهاني آن که درآمدهاي دولت و اقتصاد کشور را به شدت تحت تاثير قرار مي دهد، باعث شده است تا نقش صادرات غيرنفتي فراتر از ابزاري براي کسب درآمدهاي ارزي مطرح شود. به همين دليل نظر بسياري از صاحب نظران و پژوهشگران اقتصاد به سمت تحليل وضعيت موجود صادرات غيرنفتي معطوف شده است. دورنمايي صادرات غيرنفتي امکان بررسي و برنامه ريزي دقيق تر را براي اقتصاد ايران فراهم مي نمايد.
در اين مطالعه به منظور پيش بيني صادرات غيرنفتي ايران طي دوره (1389-1338)، از روش هاي شبکه عصبي مصنوعي (شبکه هاي پرسپترون چند لايه
MLP ) و توضيحي جمعي ميانگين متحرک (ARIMA) استفاده شد. داده هاي مورد نياز 1389 از بانک مرکزي ايران اخذ گرديد. به منظور مقايسه دقت پيش بيني روش ها از معيارهاي ميانگين قدر مطلق انحراف، ريشه ميانگين مربع خطا و ضريب تعيين استفاده شد.
نتايج نشان داد که شبکه هاي پرسپترون چند لايه
MLP داراي خطاي پايين تري جهت پيش بيني صادرات غيرنفتي است و به طور معني داري از مدل ARIMA دقيق تر است. به منظور بررسي تغييرات نرخ دلار در بازار داخلي و تاثير آن بر صادرات، به پيش بيني صادرات غيرنفتي براي سال هاي 1390 و 1391 تحت سناريوي افزايش 50% نرخ دلار توسط مدل برتر (MLP) پرداخته شد که نتايج دلالت بر تاثير قابل توجه نرخ دلار بر ارزش صادرات و درآمد ملي دارد. به کارگيري روش هاي شبکه عصبي مصنوعي، مي تواند علاوه بر ايجاد زمينه براي توسعه روش هاي نوين پيش بيني، سياست گذاران بخش صادرات به خصوص صادرات غيرنفتي را در تصميم گيري هاي آتي، ياري رساند. درنتيجه به نظر مي رسد سياست نرخ دلار مديريت شده در کشور ما سياست کارايي است، به شرط آنکه اين نرخ همواره در بلندمدت ثابت نباشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی