برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل کارايي بيمارستانهاي آموزشي دانشگاه علوم پزشکي قم با استفاده از مدل پابن لاسو و مقايسه تطبيقي آن با استانداردهاي کشوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اراک، معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اراک
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مدل گرافيکي پابن لاسو روشي جهت تعيين کارايي و عملکرد بيمارستانها به عنوان مهمترين جزء نظام سلامت در کشورهاي در حال توسعه است. هدف اين مطالعه، ارزيابي کارآيي بيمارستانهاي آموزشي دانشگاه علوم پزشکي قم با استفاده از مدل پابن لاسو و مقايسه شاخص هاي کارآيي با استانداردهاي کشوري بود.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر يک مطالعه توصيفي بود که در طي سالهاي 1390 الي 1392 در 5 بيمارستان آموزشي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي قم انجام گرديد. داده ها با استفاده از فرم هاي مصوب وزارت بهداشت جمع آوري و سه شاخص درصد اشغال تخت، دفعات چرخش تخت و ميانگين طول مدت بستري محاسبه و در رسم نمودار پابن لاسو استفاده شد. آزمون تک نمونه اي تي براي تحليل داده ها استفاده شد.
نتايج: ميانگين درصد اشغال تخت و ميزان گردش تخت در مطالعه به ترتيب برابر با
76.9±9.8 درصد، 100.6±35.4 بار بود که به شکل معني داري بالاتر از استاندارد کشوري به دست آمد. همچنين متوسط روزهاي بستري 3±1.1 روز بود که از نظر آماري با معيار استاندارد يکسان به دست آمد. بالاترين کارايي در بيمارستان IZ و پايين ترين کارايي در بيمارستانهاي NE و KA مشاهده شد و بيمارستانZA  نيز توانسته به کارايي عالي در سال 1392 برسد.
نتيجه گيري: ميانگين درصد اشغال و چرخش تخت در بيمارستانهاي آموزشي شهر قم بسيار مطلوب ارزيابي شد و در مقايسه با استانداردهاي کشوري از مطلوبيت بالاتري برخوردار است. ضمن آن که بر اساس مدل پابن لاسو تنها بيمارستانهاي
IZ و ZA از کارايي عالي برخوردار بودند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 256 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی