برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي مشکلات تعاملي کاربران با سيستم اطلاعات فيزيوتراپي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، ابتدای هفت باغ، پردیس دانشگاه علوم پزشکی، پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت، مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سيستم اطلاعات فيزيوتراپي يکي از سيستم هاي اطلاعات بهداشتي است که براي افزايش کارآيي و اثربخشي خدمات اين بخش بکار مي رود. مطالعات نشان داده اند که تعامل کاربران با برخي از سيستم هاي اطلاعاتي به دليل مشکلات کاربردپذيري دشوار است. هدف اين مطالعه ارزيابي مشکلات تعاملي کاربران با سيستم اطلاعات فيزيوتراپي مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه يک پژوهش توصيفي - مقطعي است که در آن با استفاده از روش ارزيابي هيورستيک مشکلات تعاملي کاربران سيستم اطلاعات فيزيوتراپي مورد استفاده در 105 بيمارستان کشور توسط سه ارزياب شناسايي، طبقه بندي و تعيين شدت شدند. داده ها با استفاده از يک فرم گردآوري طراحي شده در نرم افزار اکسل گردآوري شدند.
نتايج: در اين مطالعه 82 مشکل تعاملي منفرد شناسايي گرديد که بيشترين آنها با
(n=23) %28 مربوط به مغايرت طراحي سيستم با اصول رايج در دنياي واقعي با ميانگين شدت بزرگ بود. کمترين آنها مربوط به مشکلات عدم وجود قسمت راهنمايي و مستندسازي و جلوگيري از خطا در سيستم به ترتيب با ميانگين شدت بزرگ و کوچک بودند.
نتيجه گيري: برخي از سيستم هايي که امروزه در بسياري از مراکز بهداشتي درماني مورد استفاده قرار مي گيرند، از جمله سيستم مورد بررسي در اين مطالعه، داراي مشکلات متعددي مي باشند که تعامل کاربران با آنها را دچار مشکل کرده و مي تواند باعث ايجاد خطا و آسيب به بيماران شوند. براي شناسايي و رفع اين گونه مشکلات توصيه مي شود ارزيابي کاربردپذيري اين سيستم ها به صورت مستمر انجام شود تا باعث افزايش رضايتمندي کاربران، بهبود روندکاري و ارتقاي امنيت بيماران شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عابدی، ص.، و خواجویی، ر. (1394). ارزیابی مشکلات تعاملی کاربران با سیستم اطلاعات فیزیوتراپی. بیمارستان, 14(3 (مسلسل 54)), 83-92. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247565Vancouver : کپی

عابدی صدیقه، خواجویی رضا. ارزیابی مشکلات تعاملی کاربران با سیستم اطلاعات فیزیوتراپی. بیمارستان. 1394 [cited 2021August04];14(3 (مسلسل 54)):83-92. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247565IEEE : کپی

عابدی، ص.، خواجویی، ر.، 1394. ارزیابی مشکلات تعاملی کاربران با سیستم اطلاعات فیزیوتراپی. بیمارستان, [online] 14(3 (مسلسل 54)), pp.83-92. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247565. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی