برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  6 , شماره  21 ; از صفحه 152 تا صفحه 168 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير مسکوکات هخامنشي در تغيير شرايط اقتصادي دنياي قديم (قرن پنجم و چهارم ق.م)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سکه شناسي بخش مهمي از علم باستانشناسي است که از اهميت ويژه اي برخوردار است زيرا روشنگر رويدادهاي مبهم و تاريک گذشته است. با مطالعه دقيق سکه ها، تاريخ غبار آلود فراموش شده قرون گذشته آشکار شده،در معرض ديد محققان و دانش پژوهان قرار مي گيرد. سکه پيام آور گذشته هاست و از زمانهاي دور سخن مي گويد نه بر پايه شک و ترديد، بلکه سند و مدرکي است که از آغاز پيدايش تغيير و تصرفي در آن راه نيافته است.
سکه تاريخ مصور آداب و رسوم، البسه، تزئينات، جنگ افزارها و گاهي معماري ملتهاست. و يکي از امتيازات مهم سکه در مقايسه با اشياء و يافته هاي ديگر باستاني، صحيح و سالم ماندن آنهاست. اغلب يافته هاي باستانشناسي از موارد فاسد شدني، از قبيل چوب، پارچه، استخوان، پوست و غيره ساخته مي شده اند که در طول زمان تحت تاثير خاک و ساير عوامل فرساينده تغيير شکل يافته، ناقص و معيوب گرديده اند، اما چون سکه ها از فلزاتي مانند طلاء و نقره و آلياژهايي مانند برنز ساخته شده اند نسبت به يافته هاي ديگر بسيار مقاوم بود.
سکه سندي است مکتوب و کتابي کوچک اما پر محتوي که بعضي از دوران هاي تاريخي را فقط با مطالعه و بررسي آن مي توان روشن و آشکار ساخت. و علم سکه شناسي را مي توان يکي از مهمترين بخشهاي دانش باستان شناسي دانست که سندي معتبر و غيره قابل انکار است. و سکه از طرفي تاريخ دقيق يک حکومت يا تمدن را معرفي مي کند و سکه را مي توان نماينده فرهنگ آداب و رسوم و هنر و خط و زبان و مذهب هر ملت در طول تاريخ دانست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمودآبادی، س.، و زلقی، م. (1390). تاثیر مسکوکات هخامنشی در تغییر شرایط اقتصادی دنیای قدیم (قرن پنجم و چهارم ق.م). تاریخ, 6(21), 152-168. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247552Vancouver : کپی

محمودآبادی سیداصغر، زلقی مرتضی. تاثیر مسکوکات هخامنشی در تغییر شرایط اقتصادی دنیای قدیم (قرن پنجم و چهارم ق.م). تاریخ. 1390 [cited 2021September21];6(21):152-168. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247552IEEE : کپی

محمودآبادی، س.، زلقی، م.، 1390. تاثیر مسکوکات هخامنشی در تغییر شرایط اقتصادی دنیای قدیم (قرن پنجم و چهارم ق.م). تاریخ, [online] 6(21), pp.152-168. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247552. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 198 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی