برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  6 , شماره  21 ; از صفحه 112 تا صفحه 130 .
 
عنوان مقاله: 

زندگي علمي و جايگاه آخوند خراساني در زعامت حوزه علميه نجف

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

معرفي رجال دين، علم و سوابق درخشان علماي شيعه باعث مي شود مردم بدانند روحانيت چه آثار و برکاتي در اعصار گذشته داشته اند و نوعي تبليغ براي مذهب شيعه است. علمايي همچون مرحوم آخوند خراساني افتخاري براي تشيع محسوب مي شوند. مرحوم آخوند خراساني در عصر اخير از مشاهير بزرگ بودند و شاگردان بزرگي تربيت کردند. در درس مرحوم آخوند خراساني، مجتهدين و رجال برجسته اي حضور داشته اند. که اين ها نشان از عظمت اين شخصيت دارد. شاگردان آخوند خراساني نيز بايد به صورت عميق و مفصل معرفي شوند، مرحوم آخوند خراساني اخلاق بسيار بزرگوارانه و بانشاطي داشتند و حتي براي مخالفين خود احترام قائل بودند. نوشتار حاضر برآنست تا با تمرکز بر زندگي يکي از اين علما، يعني آخوند خراساني، تحرکات علمي و عملي مختلفي را که در آن صورت گرفته است، به نظاره بنشيند. برآنيم تا از برخي از برهه هاي تاريخي اين عالم بزرگوار در کنار برخي از صفات برجسته اخلاقي مورد بازخواني قرار دهيم. در ابتدا، به سفر ايشان به تهران و نجف اشاره خواهد شد و در ادامه به حيات علمي ايشان در قالب ذکر شاگردان، احترام به استاد، احاطه علمي ايشان پرداخته خواهد شد.
زهد اخلاقي از صفات برجسته آخوند خراساني است که در دو دوره طلبگي و مرجعيت مورد بازبيني قرار گرفته است و در اين رابطه به تواضع ايشان با شاگردان و مخالفان خود نيز اشاره شده است.
اين پژوهش از نوع توصيفي مي باشد که پژوهشگر از کتب، مقالات، نشريات و اسناد مختلف به جمع آوري اطلاعات پرداخته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رفیعی، ا.، و وزین، م. (1390). زندگی علمی و جایگاه آخوند خراسانی در زعامت حوزه علمیه نجف. تاریخ, 6(21), 112-130. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247550Vancouver : کپی

رفیعی امیرتیمور، وزین محمد. زندگی علمی و جایگاه آخوند خراسانی در زعامت حوزه علمیه نجف. تاریخ. 1390 [cited 2021July30];6(21):112-130. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247550IEEE : کپی

رفیعی، ا.، وزین، م.، 1390. زندگی علمی و جایگاه آخوند خراسانی در زعامت حوزه علمیه نجف. تاریخ, [online] 6(21), pp.112-130. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247550. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 159 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی