برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  6 , شماره  21 ; از صفحه 42 تا صفحه 56 .
 
عنوان مقاله: 

خاندان فرات و گرايش هاي شيعي آنان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در تاريخ مذهب شيعه، يکي از مسايل مهم و قابل توجهي که با آن روبرو مي شويم، نقشي است که خاندانها در آن ايفا مي کنند. اين خاندان ها، چه در عصر حضور ائمه و چه عصر غيبت، نقش موثري در شکل گيري موسسات سياسي، افکار و انديشه ها و نيز تداوم حيات شيعه داشته اند.
افرادي از آنها از فعالان سياسي بودند. به عنوان مثال، زماني که ائمه شيعه تحت نظارت و کنترل از جانب دستگاه حاکم بودند، در نقش وکلاي ائمه حضور يافتند و وساطت بين ائمه و شيعيان را بر عهده گرفتند. عده ديگري نيز با نفوذ در دستگاه خلافت عباسي و انتصاب پاره اي از مشاغل ديواني و حتي وزارت، کمک بزرگي به حفظ و تقويت حرکت شيعه کردند. از جمله اين خاندانها مي توان به خاندان نوبختي، يقطين، فرات و غيره اشاره کرد.
پژوهش حاضر سعي در معرفي يکي از خاندان هاي شيعه و جايگاه ايشان در تحولات سياسي ـ فرهنگي و اجتماعي تشيع در قرون سوم و چهارم هجري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باغستانی کوزه گر، م.، و زمانی رنجبرگرمرودی، س. (1390). خاندان فرات و گرایش های شیعی آنان. تاریخ, 6(21), 42-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247547Vancouver : کپی

باغستانی کوزه گر محمد، زمانی رنجبرگرمرودی سارا. خاندان فرات و گرایش های شیعی آنان. تاریخ. 1390 [cited 2021July24];6(21):42-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247547IEEE : کپی

باغستانی کوزه گر، م.، زمانی رنجبرگرمرودی، س.، 1390. خاندان فرات و گرایش های شیعی آنان. تاریخ, [online] 6(21), pp.42-56. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247547. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 216 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی