برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  6 , شماره  1 ; از صفحه 87 تا صفحه 94 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر زمان مصرف کود شيميايي و تراکم بنه بر عملکرد زعفران در شرايط ديم منطقه دماوند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ساوه، دانشکده کشاورزی، گروه باغبانی، ساوه، ایران
 
چکیده: 

زعفران (Crocus sativus L.) داراي امتيازات ويژه اي از قبيل نياز آبي پايين، فصل رشد مطلوب از لحاظ زمان نزولات آسماني پاييز، زمستان و بهار و از طرفي اشتغال زايي زياد بوده و يکي از منابع درآمدي فراوان براي کشاورزان مي باشد. تغذيه کودي در شرايط ديم مي تواند، نقش مهمي در افزايش عملکرد در واحد سطح و دستيابي به عملکرد اقتصادي محصول زعفران در شرايط ديم داشته باشد. بدين منظور آزمايشي در سال 1392 با هدف تعيين بهترين تراکم بنه و تغذيه کودي در شرايط زراعي کشت ديم در ايستگاه تحقيقات مراتع همند آبسرد دماوند اجرا شد. اين تحقيق به صورت اسپليت پلات و در قالب طرح بلوک هاي کامل تصادفي در 3 تکرار اجرا شد. عامل اصلي عبارت از سه سطح تراکم (15، 30 و 45 بنه در مترمربع) و عامل فرعي، سه زمان کوددهي (بهار، بهار - پاييز، پاييز و شاهد) بود.
نتايج نشان داد که تراکم هاي مختلف بنه و کود بر تعداد گل و وزن کلاله در سطح يک درصد معني دار بود. بررسي مقايسه ميانگين ها مويد اين نکته بود که تيمار تراکم 45 بنه در مترمربع با 157542 عدد گل در هکتار در مقايسه با 15بنه در مترمربع که 89442 عدد گل در هکتار توليد نمود، حداکثر اثر را بر صفات مورد بررسي عملکرد و اجزاي عملکرد زعفران نشان داد. نتايج بدست آمده از اين تحقيق نشان داد که مي توان با استفاده از کاشت گياه زعفران در شرايط ديم، ضمن توليد اقتصادي اشتغال قابل ملاحظه اي ايجاد نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مولایی نقابادی، م.، و لباسچی، م.، و انصاری، خ. (1393). بررسی اثر زمان مصرف کود شیمیایی و تراکم بنه بر عملکرد زعفران در شرایط دیم منطقه دماوند. پژوهش های به زراعی(تنش های محیطی در علوم گیاهی), 6(1), 87-94. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247511Vancouver : کپی

مولایی نقابادی محسن، لباسچی محمدحسین، انصاری خلیل. بررسی اثر زمان مصرف کود شیمیایی و تراکم بنه بر عملکرد زعفران در شرایط دیم منطقه دماوند. پژوهش های به زراعی(تنش های محیطی در علوم گیاهی). 1393 [cited 2021September26];6(1):87-94. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247511IEEE : کپی

مولایی نقابادی، م.، لباسچی، م.، انصاری، خ.، 1393. بررسی اثر زمان مصرف کود شیمیایی و تراکم بنه بر عملکرد زعفران در شرایط دیم منطقه دماوند. پژوهش های به زراعی(تنش های محیطی در علوم گیاهی), [online] 6(1), pp.87-94. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247511. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 163 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی