برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  5 , شماره  18 ; از صفحه 162 تا صفحه 180 .
 
عنوان مقاله: 

سيري در فرهنگ و تمدن ايران دوره ساساني و روم شرقي (بيزانس) و تاثيرشان بر يکديگر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين مقاله با عنوان «سيري در فرهنگ و تمدن ايران در دوره ساساني و روم شرقي (بيزانس) و تاثير متقابل دو امپراتوري بر يکديگر» سعي شده توضيحاتي درباره چگونگي تاثير متقابل و تحقيق در تشابه آثار بجا مانده از اين تمدن ها بررسي به عمل آيد. بررسي چگونگي روابط فرهنگي و تمدن ايران دوره ساساني و روم شرقي (بيزانس) و تاثيراتي که دو امپراتوري بر هم داشتند. اين مقاله توصيفي، تشريحي و تحليلي است.
اين دو امپراتوري در تعارض هاي خود به سرزمين هاي يکديگر بهانه هاي مختلفي براي جنگ و درگيري داشتند. بدون شک جنگ هاي ايران و روم شرقي (بيزانس) به نحو بارزي مهمترين و عامل تاثيرگذار در انتقال تبادلات سياسي، اجتماعي، فرهنگي و هنري بين دو کشور بوده است. ايران دوره ساساني در طي اين تماس ها و جنگ ها آنچه را که براي پيشرفت فرهنگ و تمدن خود لازم داشت از روم شرقي (بيزانس) اقتباس کرد و در مقابل نيز بر فرهنگ آنان تاثير گذارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مردانی، ر.، و میرسعیدی، ن. (1389). سیری در فرهنگ و تمدن ایران دوره ساسانی و روم شرقی (بیزانس) و تاثیرشان بر یکدیگر. تاریخ, 5(18), 162-180. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247488Vancouver : کپی

مردانی رقیه، میرسعیدی نادر. سیری در فرهنگ و تمدن ایران دوره ساسانی و روم شرقی (بیزانس) و تاثیرشان بر یکدیگر. تاریخ. 1389 [cited 2021September27];5(18):162-180. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247488IEEE : کپی

مردانی، ر.، میرسعیدی، ن.، 1389. سیری در فرهنگ و تمدن ایران دوره ساسانی و روم شرقی (بیزانس) و تاثیرشان بر یکدیگر. تاریخ, [online] 5(18), pp.162-180. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247488. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 662 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی