برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  5 , شماره  18 ; از صفحه 117 تا صفحه 140 .
 
عنوان مقاله: 

سپيکو يا بانو سپي (نگاهي اسطوره شناختي به يک روايت تاريخي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سپيکو، نام زن ميتراداتس گاوچران است که در روايتي که هرودوت نقل مي کند دايه کوروش کبير بوده است؛ البته اين تنها روايت موجود نمي باشد. بر اساس روايت ديگري که از طرف ديگر نويسندگان و از جمله هرودوت بيان گرديده، سپيکو، نام سگي ماده است که به کوروش شير داده است. در زبان مادي، سپيکو به معني سگ ماده است و همين معنا، عمده ترين عامل اختلاف نظر در اين زمينه است.
در اساطير بسياري از ملل و از جمله ايرانيان، روايات بيشماري مبني بر طرد يک کودک براي گريز از پيامدهاي ناخوشايند وجود دارد. در اين روايات، عمدتا کودک را به کوه، دريا و يا درخت سپرده و در آن جا، پرنده يا حيواني خاص از او محافظت مي کند. در تمام موارد مي توان ردپاي توتم و منطقه اسرار آميز اساطيري را مشاهده کرد. به نظر مي رسد که داستان کوروش نيز از جمله روايات اساطيري کودک مطرود باشد که در انتقال به متون تاريخي دچار تحول گرديده و در نتيجه، حيوان توتم به دايه تغيير کرده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رومیانی، ب.، و بخشی زاده، م. (1389). سپیکو یا بانو سپی (نگاهی اسطوره شناختی به یک روایت تاریخی). تاریخ, 5(18), 117-140. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247486Vancouver : کپی

رومیانی بهروز، بخشی زاده معصومه. سپیکو یا بانو سپی (نگاهی اسطوره شناختی به یک روایت تاریخی). تاریخ. 1389 [cited 2021October16];5(18):117-140. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247486IEEE : کپی

رومیانی، ب.، بخشی زاده، م.، 1389. سپیکو یا بانو سپی (نگاهی اسطوره شناختی به یک روایت تاریخی). تاریخ, [online] 5(18), pp.117-140. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247486. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی