برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  5 , شماره  18 ; از صفحه 7 تا صفحه 26 .
 
عنوان مقاله: 

رويکردي تحليلي-تاريخي بر زمينه هاي ظهور و هژموني فاشيسم ايتاليا بعد از جنگ جهاني اول

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در پي جويي مجسم ترين نمود عيني توتاليتاريانيسم علاوه بر حکومت هاي کمونيستي مي توان به حکومت هاي نازيسم و فاشيسم اشاره کرد که با مولفه هايي از قبيل؛ تک حزبي بودن، بکارگيري پليس مخفي تروريستي و قتل و کشتار مخالفان، سرکوب آزادي هاي مدني، ايدئولوژي فراگير، انحصار رسانه هاي گروهي و ستايش جنگ و توسعه طلبي نظامي و تقبيح صلح و دوستي، و بسياري ويژگي هايي که مورد نفرت و سرزنش بشريت مي باشد، بعد از جنگ جهاني اول در برخي از کشورهاي جهان همانند روسيه، آلمان، ايتاليا، اسپانيا و ژاپن و برخي از ديگر نقاط جهان، ظهور يافتند.
اين مقاله باروش توصيفي و تحليلي و مبتني بر منابع کتابخانه اي بر پايه چنين نگرشي به بررسي عوامل موثر بر ظهور و هژموني موسوليني و حزب فاشيست ايتاليا پس از جنگ جهاني اول، از سه ديدگاه؛ سياسي، اجتماعي و اقتصادي مي پردازد.
در اين مقاله پس از مقدمه و مفاهيم به بررسي عوامل اجتماعي، اقتصادي و سياسي ظهور و سلطه فاشيسم پرداخته مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

الهیاری، ف.، و بیژنی، ط. (1389). رویکردی تحلیلی-تاریخی بر زمینه های ظهور و هژمونی فاشیسم ایتالیا بعد از جنگ جهانی اول. تاریخ, 5(18), 7-26. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247481Vancouver : کپی

الهیاری فریدون، بیژنی طاهره. رویکردی تحلیلی-تاریخی بر زمینه های ظهور و هژمونی فاشیسم ایتالیا بعد از جنگ جهانی اول. تاریخ. 1389 [cited 2021July25];5(18):7-26. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247481IEEE : کپی

الهیاری، ف.، بیژنی، ط.، 1389. رویکردی تحلیلی-تاریخی بر زمینه های ظهور و هژمونی فاشیسم ایتالیا بعد از جنگ جهانی اول. تاریخ, [online] 5(18), pp.7-26. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247481. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 508 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی