برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  5 , شماره  19 ; از صفحه 95 تا صفحه 106 .
 
عنوان مقاله: 

چگونگي پيدايش و تحول منصب حجابت، کتابت و وزارت از ابتدا تا پيش از خلافت عباسيان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

وزير در لغت به معناي معاون و مددکار مي باشد و در اصطلاح، واسطه ميان پادشاه و مردم است و به فردي که بارسنگين مملکت را عهده دار است گفته مي شود. ظاهرا وزير در برداشتن بار سلطنت و رياست با سلطان متفق مي باشد، بنابراين به اين لقب، ملقب شده است.
اين عنوان در طبقات اجتماعي دوران ايران عصر ساسانيان وجود داشت. سپس در صدر اسلام به کار رفت. در زمان امويان نيز مفهوم وزير بيشتر به معناي ديني آن به کار مي رفت و وزيران در اين دوره، به وزير معروف نبودند و به عنوان کاتب و مشاور براي خليفه بودند. اين منصب تا زمان روي کار آمدن عباسيان عنوان رسمي نداشت.
اين پژوهش درصدد تبيين و چگونگي نقش، کارکرد و تحولات مقام حجابت، کتابت و وزارت از ابتدا تا پيش از خلافت عباسيان است و تلاش مي کند که براي اين سوال اصلي، پاسخ هايي احتمالي ارائه دهد.
سيرتفاوت معنا، کارکرد و تحولات منصب وزارت از ابتدا تا پيش از خلافت عباسيان چگونه بوده است؟

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باغستانی کوزه گر، م.، و زمانی رنجبرگرمرودی، س. (1389). چگونگی پیدایش و تحول منصب حجابت, کتابت و وزارت از ابتدا تا پیش از خلافت عباسیان. تاریخ, 5(19), 95-106. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247471Vancouver : کپی

باغستانی کوزه گر محمد، زمانی رنجبرگرمرودی سارا. چگونگی پیدایش و تحول منصب حجابت, کتابت و وزارت از ابتدا تا پیش از خلافت عباسیان. تاریخ. 1389 [cited 2021August06];5(19):95-106. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247471IEEE : کپی

باغستانی کوزه گر، م.، زمانی رنجبرگرمرودی، س.، 1389. چگونگی پیدایش و تحول منصب حجابت, کتابت و وزارت از ابتدا تا پیش از خلافت عباسیان. تاریخ, [online] 5(19), pp.95-106. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247471. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 193 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی