برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  5 , شماره  19 ; از صفحه 48 تا صفحه 65 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نظام مالياتي ايران در عصر ايلخاني با تکيه بر گزارش هاي کتاب نزهه القلوب حمدا... مستوفي قزويني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

همانطور که مي دانيم حاکميت و مغول تشکيلات ايلخانان در ايران از ادوار مهم و سرنوشت ساز تاريخ اين کشور محسوب مي شود.
نظام مالياتي که در اين دوره به کار گرفته مي شد از ويژگي هاي خاصي برخوردار بود از سويي ريشه در آداب و رسوم کوچرويي داشت که از آن همه مردم ملزم به پرداخت آن بودند. از سوي ديگر با ورود به ايران و ممالک ديگر، سنت ها و روش هاي مالياتي ملل مغلوب در بين آنان مورد پذيرش واقع شده و تا جايي که منافع آنها را تامين مي کرد به کار گرفته مي شد.
کتاب نزهه القلوب تاليف حمدا... مستوفي قزويني اثري است که به طور دقيق و مفصل در رابطه با ميزان ماليات ها و چگونگي اخذ آنها مطالبي را بيان نموده است. با توجه به اينکه حمدا... مستوفي خود در مصدر امور قرار داشته و به دفاتر و گزارش هاي دولتي دسترسي داشته لذا گزارش هاي وي براي ما از اهميت زيادي برخوردار است مقاله حاضر تلاش مي کند با تاکيد بر مطالب نزهه القلوب به بررسي نظام مالياتي ايلخانان بپردازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اشراقی، ا.، و شادپور، ح. (1389). بررسی نظام مالیاتی ایران در عصر ایلخانی با تکیه بر گزارش های کتاب نزهه القلوب حمدا... مستوفی قزوینی. تاریخ, 5(19), 48-65. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247469Vancouver : کپی

اشراقی احسان، شادپور حسن. بررسی نظام مالیاتی ایران در عصر ایلخانی با تکیه بر گزارش های کتاب نزهه القلوب حمدا... مستوفی قزوینی. تاریخ. 1389 [cited 2021July29];5(19):48-65. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247469IEEE : کپی

اشراقی، ا.، شادپور، ح.، 1389. بررسی نظام مالیاتی ایران در عصر ایلخانی با تکیه بر گزارش های کتاب نزهه القلوب حمدا... مستوفی قزوینی. تاریخ, [online] 5(19), pp.48-65. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247469. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 50 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی