برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

کهن الگوي پرورش شخصيت هاي اساطيري توسط حيوانات و موجودات اسطوره اي (در حماسه ها و روايات ايراني و غير ايراني)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور
 
چکیده: 

در ميان کهن الگوهاي اساطيري - با وجود تمام پيچيدگي ها و گوناگوني - نوعي هم خواني و نزديکي در بن مايه هاي اصلي ديده مي شود که بررسي تطبيقي اين روايات را ممکن مي کند. در ميان اين کهن الگوها، موضوع پرورش برخي از شخصيت هاي اساطيري توسط حيوانات و موجودات اسطوره اي، جايگاه و اهميتي ويژه دارد. بررسي دقيق روايات اساطيري، مشخص مي سازد که در آغاز، انسان و حيوانات با هم و چون هم مي زيستند و چه بسا بسياري از خدايان نخستين، سرشتي انساني - حيواني داشته اند. در اين ميان، در بسياري از روايات، انسان ها و پرسوناژهاي اسطوره اي، توسط برخي حيوانات برگزيده، پرورش يافته اند و در اثر همين پرورندگي، سرشت نيک يا بد آن حيوانات، در زندگي مادي پرورش يافتگان آن ها، ظهور و بروز کرده است. گستردگي اين روايات تا به حدي است که تشابهات آن را از اساطير شرق دور تا اسطوره هاي غربي شاهد هستيم. در اين ميان تکوين شخصيت افراد به واسطه تاثير پردامنه حيوانات پراهميت است.
موضوع مقاله حاضر اگرچه به شکل محدود، در کتاب هايي هم چون
«فرهنگ اساطير يونان و رم» در ذيل مداخل «پاريس» و «روملوس»، «شاهنامه» در داستان فريدون و زال، «فرهنگ اساطير يوناني» در داستان پرورش اسکندر و نظاير آن ها، بازتاب يافته و به نقش حيوانات در پرورش اين شخصيت ها اشاره شده است، اما با احصايي که نگارنده بعمل آورد، اثري ديده نشد که به شکلي مستقل، جوانب مختلف پرورش شخصيت هاي اساطيري توسط حيوانات را در اساطير ملل مختلف بررسي کند. پژوهش حاضر، با درک چنين ضرورتي، در پي آن است تا با نگرشي تطبيقي، اين روايات اسطوره اي را بررسي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدی بدر، ن.، و نورالدینی اقدم، ی. (1394). کهن الگوی پرورش شخصیت های اساطیری توسط حیوانات و موجودات اسطوره ای (در حماسه ها و روایات ایرانی و غیر ایرانی). پژوهشنامه ادب حماسی (پژوهش نامه فرهنگ و ادب, 11(19), 179-196. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247364Vancouver : کپی

محمدی بدر نرگس، نورالدینی اقدم یحیی. کهن الگوی پرورش شخصیت های اساطیری توسط حیوانات و موجودات اسطوره ای (در حماسه ها و روایات ایرانی و غیر ایرانی). پژوهشنامه ادب حماسی (پژوهش نامه فرهنگ و ادب. 1394 [cited 2021September25];11(19):179-196. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247364IEEE : کپی

محمدی بدر، ن.، نورالدینی اقدم، ی.، 1394. کهن الگوی پرورش شخصیت های اساطیری توسط حیوانات و موجودات اسطوره ای (در حماسه ها و روایات ایرانی و غیر ایرانی). پژوهشنامه ادب حماسی (پژوهش نامه فرهنگ و ادب, [online] 11(19), pp.179-196. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247364. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 419 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی