برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1393 , دوره  30 , شماره  1 (پياپي 63) ; از صفحه 68 تا صفحه 83 .
 
عنوان مقاله: 

اثرات غلظت هاي مختلف سرب و مس بر مقدار مالون دآلدهيد، پرولين و فعاليت آنزيم هاي پراکسيداز و کاتالاز در گياه دارويي خرفه (.Portulaca oleracea L)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد گرگان
 
چکیده: 

گياه خرفه (Portulaca oleracea L.) متعلق به تيره Portulacaceae، عموما به عنوان علف هرز شناخته شده و از نقطه نظر فيزيولوژيکي داراي قابليت تحمل پذيري بسيار بالا در محيط هاي شور يا آلوده به فلزات سنگين بوده و گياه مناسبي جهت کاشت و پالايش محيط و خاک از اين گونه تنش ها به شمار مي رود. به منظور نشان دادن اثرات دو فلز سنگين سرب و مس بر مالون دآلدهيد، پرولين و آنزيم هاي آنتي اکسيدان آزمايشهايي در طرحي کاملا تصادفي اجرا شد. بدين منظور پس از کاشت گياهان با شرايط يکسان در بستر استريل ليکا و تغذيه آنها با محلول غذايي هوگلند، تيمارهايي با غلظت هاي متفاوت (0، 10، 50، 100، 500، 1000، 1500 ميکرومولار) از نمک دو فلز سنگين سرب (Pb(NO3)2) و مس (CuSO4.5H2O) به صورت جداگانه و همگي در سه تکرار به گياهان اعمال گرديد. پس از ده روز اعمال تيمار گياهان جهت انجام آزمايشها برداشت شدند. نتايج نشان داد که جذب فلزات سرب و مس در تيمارهاي داراي غلظت بالا در مقايسه با نمونه شاهد افزايش دارد. ميزان جذب اتمي اين عناصر در نمونه هاي ريشه بيشتر از اندام هوايي بود. ميزان مالون دآلدهيد در اندام هوايي و ريشه هر دو تنش سرب و مس از نمونه شاهد به سمت غلظت هاي بالا به طور معني داري افزايش يافت. ميزان اسيد آمينه پرولين در هر دو تنش سرب و مس و هر دو قسمت اندام هوايي و ريشه به طور معني دار روند افزايشي داشت. فعاليت آنزيم پراکسيداز در هر دو تنش سرب و مس و هر دو قسمت اندام هوايي و ريشه روند افزايشي و آنزيم کاتالاز روند کاهشي را به طور معني دار نشان داد. به طور کلي ميزان مالون دآلدهيد، پرولين و فعاليت آنزيم پراکسيداز در نمونه هاي ريشه بيشتر از اندام هوايي بود و اين نتيجه نشان داد که ريشه در گياه خرفه جمع کننده عمده فلزات سنگين سرب و مس است. کمتر بودن فعاليت آنزيم کاتالاز در ريشه نسبت به اندام هوايي، حساسيت اين آنزيم را نسبت به تجمع زياد سرب و مس در ريشه اثبات نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قربانلی، م.، و کیاپور، ع. (1393). اثرات غلظت های مختلف سرب و مس بر مقدار مالون دآلدهید, پرولین و فعالیت آنزیم های پراکسیداز و کاتالاز در گیاه دارویی خرفه (.Portulaca oleracea L). تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران, 30(1 (پیاپی 63)), 68-83. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247314Vancouver : کپی

قربانلی مه لقا، کیاپور عادله. اثرات غلظت های مختلف سرب و مس بر مقدار مالون دآلدهید, پرولین و فعالیت آنزیم های پراکسیداز و کاتالاز در گیاه دارویی خرفه (.Portulaca oleracea L). تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران. 1393 [cited 2021September21];30(1 (پیاپی 63)):68-83. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247314IEEE : کپی

قربانلی، م.، کیاپور، ع.، 1393. اثرات غلظت های مختلف سرب و مس بر مقدار مالون دآلدهید, پرولین و فعالیت آنزیم های پراکسیداز و کاتالاز در گیاه دارویی خرفه (.Portulaca oleracea L). تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران, [online] 30(1 (پیاپی 63)), pp.68-83. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=247314. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 155 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی