برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير هشت هفته حرکت درماني بر ميزان درد گردن دندانپزشکان عمومي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: گرچه ميزان شکايت از مشکلات اسکلتي، عضلاني در دندانپزشکان بسيار بالاست، معذالک مطالعات کمي به اين نوع از مشکلات پرداخته است، بنابراين هدف از اين مطالعه تعيين تاثير هشت هفته تمرين درماني بر ميزان درد گردن دندانپزشکان مي باشد.
روش بررسي: در اين کارآزمايي تصادفي شاهددار 46 نفر از دندانپزشکان عمومي شهر تهران در دو گروه 23 نفري تجربي و کنترل قرار گرفتند. ميزان درد در افراد هر دو گروه تجربي و کنترل با استفاده از مقياس
VAS اندازه گيري شد. گروه تجربي به مدت هشت هفته يک برنامه ويژه تمرين درماني شامل تمرينات در خانه (تمرينات کششي و تقويتي) را هر روز انجام مي دادند. پس از هشت هفته مجددا در پس آزمون، ميزان درد گردن در دو گروه اندازه گيري گرديد. از آزمون t وابسته و t مستقل در سطح آلفاي 0.05 جهت تجزيه و تحليل داده ها استفاده شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که تفاوت معني داري در پس آزمون دو گروه پس از هشت هفته تمرين وجود دارد که نشان دهنده اين است که تمرين اثر معني داري بر روي کاهش درد گردن داشته است (
p=0.007).
نتيجه گيري: تمرين درماني به مدت هشت هفته جهت کاهش درد گردن در دندانپزشکان عمومي جهت پيشگيري از درد گردن و ساير مشکلات اسکلتي، عضلاني موثر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی