برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  8 , شماره  29 ; از صفحه 119 تا صفحه 130 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثربخشي مداخله شناختي- رفتاري مارلات و گروه درماني مبتني بر مراحل تغيير بر ميزان بهبودي و پيشگيري از عود در بيماران مرد وابسته به کراک (هروئين فشرده)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

هدف: هدف از پژوهش حاضر مقايسه اثربخشي گروه درماني مبتني بر مراحل تغيير و درمان شناختي- رفتاري مارلات بر ميزان بهبودي و پيشگيري از عود بيماران وابسته به کراک (هروئين فشرده) در مقايسه با بيماران تحت درمان نگهدارنده با متادون بود.
روش: در يک طرح آزمايشي، 45 بيمار مرد، با تشخيص وابستگي به کراک (هروئين فشرده) بر پايه معيارهاي راهنماي تشخيصي و آماري نسخه چهارم تجديد نظرشده، پس از سم زدايي به روش نمونه گيري تصادفي انتخاب و به دو گروه آزمايش و يک گروه کنترل تقسيم شدند. گروه آزمايشي 1 تحت 16 جلسه 1.5 ساعتي گروه درماني مبتني بر مراحل تغيير قرار گرفت. گروه آزمايشي 2 نيز تحت مداخله شناختي- رفتاري مارلات 12 جلسه 2 ساعتي، قرار گرفت. گروه کنترل نيز تحت درمان نگهدارنده، قرار داشتند و هيچ نوع روان درماني دريافت نکردند. آزمودني ها به کمک بررسي پرونده، تست ادرار و مصاحبه ساختاريافته، پيش از آغاز درمان، پس از پايان جلسات آموزشي و در پايان مرحله پيگيري 3 ماهه، ارزيابي شدند.
يافته ها: نتايج نشان داد به کارگيري روش هاي روان درماني به بهبودي و کاهش عود در بيماران تحت درمان نگهدارنده به متادون نقش موثري دارند.
نتيجه گيري: مشکلات رواني و تعارضات موجود چه در دوره قبل از اعتياد و چه به هنگام اعتياد مي توانند باعث گرايش مجدد افراد به مصرف مواد مخدر شوند، بنابراين به کارگيري رواندرماني مي تواند در پيشگيري از عود نقش موثري داشته باشد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی