برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  8 , شماره  29 ; از صفحه 21 تا صفحه 35 .
 
عنوان مقاله: 

شيوه هاي بازنمايي اعتياد در سينماي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* جهاد دانشگاهی، واحد البرز
 
چکیده: 

هدف: هدف اين پژوهش، پاسخ به اين سوال بوده که فيلم هاي سينمايي پس از انقلاب مسائل مربوط به اعتياد و معتادان را چگونه بازنمايي کرده است.
روش: براي پاسخ به اين سوال 33 فيلم سينمايي ساخته شده بين سال هاي 1360 تا 1390 که شخصيت هاي اصلي آن ها را معتادان تشکيل داده اند، به روش تحليل محتوايي مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان مي دهد که در فيلم هاي مورد بررسي، معتادان غالبا مرد، مجرد، بيوه يا مطلقه و اکثريت آن ها تحصيلکرده و داراي مدارک دانشگاهي بودند. همچنين، مصرف هروئين بيش از ساير انواع مواد مخدر در فيلم ها نمود داشته، خانه شخصي معتاد و خانه دوستان مهم ترين مکان هاي مصرف بوده و دوستان مهم ترين تهيه کننده مواد مخدر و مهم ترين عامل شروع مصرف نمايش داده شده اند. از سوي ديگر، طلاق و فروش فرزند بيشترين فراواني آسيب هاي مربوط به معتادان فيلم ها را شامل شده و خانواده و گروه دوستان به عنوان مهم ترين علل اعتياد در فيلم ها برجسته شده است.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد که فيلم هاي سينمايي در بازنمايي هاي خود از مساله اعتياد و معتادان نوعي «اعتيادپژوهي عامه پسند» فراهم مي کنند که با اعتيادپژوهي آکادميک تا حدودي همپوشاني دارد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 74 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی