برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1392 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 99 تا صفحه 113 .
 
عنوان مقاله: 

يک قرن نوع دوستي (1): نقش تاريخي ايران در کسب نشان هلال احمر (مقاله آموزشي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران
 
چکیده: 

در کنفرانس صليب سرخ جهاني که در 1906 در ژنو برگزار شد، ايران تنها کشور مسلمان حاضر در کنفرانس بود و بايد به اتفاق اعضاي ديگر در مورد نماد و نشانه پرچم امدادرساني که همانا صليب سرخ بود، تصميم نهايي مي گرفت. اين کنفرانس در شرايطي تشکيل شد که جو به شدت بر ضد عثماني و مسلمانان بود و جهان در آستانه دسته بندي کشورها براي آغاز جنگ جهاني اول قرار داشت.
دولت هاي مسيحي به خصوص نمايندگان دولت هاي بالکان، چنان بر ضد عثماني و قراردادن هلال ماه به عنوان نشان پرچم سازمان امدادرساني کشورهاي مسلمان موضع گيري کردند که گمان مي رفت فقط صليب سرخ و شير و خورشيد سرخ به عنوان نشان هاي رسمي مورد تصويب قرار گيرد، اما دفاع نماينده ايران از هلال ماه موجب دگرگوني فضاي کنفرانس شد. متاسفانه اين پيروزي دستگاه ديپلماسي ايران و ممتازالسلطنه، وزيرمختار ايران در پاريس، در تاريخ نويسي پهلوي اول ناديده و کمتر به آن پرداخته شد. در اين بررسي تاريخي با توجه به اسناد و مدارک به دست آمده به نقش ايران در رسميت بخشيدن به علامت هلال احمر مي پردازيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شمس پور، ن.، و اشرف زاده، ح. (1392). یک قرن نوع دوستی (1): نقش تاریخی ایران در کسب نشان هلال احمر (مقاله آموزشی). امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief), 5(4), 99-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246961Vancouver : کپی

شمس پور نواب، اشرف زاده حسن. یک قرن نوع دوستی (1): نقش تاریخی ایران در کسب نشان هلال احمر (مقاله آموزشی). امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief). 1392 [cited 2021September17];5(4):99-113. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246961IEEE : کپی

شمس پور، ن.، اشرف زاده، ح.، 1392. یک قرن نوع دوستی (1): نقش تاریخی ایران در کسب نشان هلال احمر (مقاله آموزشی). امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief), [online] 5(4), pp.99-113. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246961. 

 
بازدید یکساله 158 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی