برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1392 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 68 تا صفحه 79 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي آمادگي پرسنل فوريت هاي پزشکي شهر تهران در مقابل حوادث بيولوژيک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه عالی دفاع ملی، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه در تمامي کشور ها، آمادگي پرسنل بهداشتي و درماني در برابر تهديدات بيولوژيک اهميت زيادي دارد. در کشور ما نيز از بين کارکنان سيستم بهداشتي و درماني، پرسنل فوريت هاي پزشکي به دليل ماهيت ذاتي فعاليت خود در حوادث بيولوژيک پيش از همه در صحنه حادثه به امدادرساني مي پردازند. پرسنل فوريت هاي پزشکي بايد از الگوهاي بيماري و سرنخ هاي تشخيصي که ممکن است علامت هشدار يک اقدام بيوتروريستي باشد آگاه باشند.
روش: اين پژوهش با هدف بررسي ميزان آمادگي پرسنل فوريت هاي پزشکي در مقابل حوادث بيولوژيک، با انتخاب 121 آزمودني از ميان پرسنل فوريت هاي پزشکي اورژانس تهران در سال 1391 به روش توصيفي انجام شده است. پس از تکميل پرسشنامه توسط آزمودني ها، داده ها با استفاده از نرم افزار تحليل آماري
SPSS-20 تجزيه و تحليل شد.
يافته ها: بر اساس نتايج، ميانگين سن آزمودني ها 34 سال بود که 43 درصد داراي مدرک تحصيلي فوق ديپلم بودند. ميانگين سابقه کاري پرسنل 8.6 سال بود. 60.4 و 68.9 درصد پرسنل به ترتيب هيچ آموزش نظري و عملي در خصوص برخورد با شرايط آلودگي هاي بيولوژيک نديده بودند. در مورد تجهيزات لازم براي مقابله با حوادث بيولوژيک، 48.5 درصد آزمودني ها اعلام کردند که تجهيزات لازم در آمبولانس آنها وجود ندارد. در مورد وجود دستورالعمل هاي لازم براي مقابله با حوادث پرتلفات و بيولوژيک، 51 درصد افراد اعلام کردند که در سازمان آنها، اين قبيل دستورالعمل ها وجود ندارد. در نهايت آمادگي اين پرسنل در مقابل حوادث بيولوژيک 28 درصد ارزيابي گرديد.
نتيجه گيري: از لحاظ نظري و علمي يکي از موضوعات مهمي که در نهايت باعث کاهش کارايي پرسنل فوريت هاي پزشکي در مقابل حوادث بيولوژيک و نيز افزايش احتمال آلودگي و بيمارشدن آنها را در شرايط آلودگي هاي بيولوژيک مي شود، مساله نبود آموزش کافي براي پرسنل است. لذا لازم است دوره هاي آموزشي مربوطه طراحي و اجرا شود و در فواصل زماني مناسب دوره هاي بازآموزي نيز برگزار گردد. مشکل کمبود تجهيزات و امکانات استاندارد مورد نياز در آمبولانس ها براي مقابله با حوادث بيولوژيک نيز بايد برطرف گردد. در ضمن نياز است در اين خصوص دستورالعمل هاي لازم تدوين گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 245 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی