برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1392 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 24 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي تغييرات محتوايي و ساختاري پروژه اسفير در بخش استانداردهاي مشترک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: پروژه اسفير که چارچوب عملياتي سازمان هاي بشردوستانه براي فعاليت هاي امدادي در مرحله پاسخگويي سريع به بحران را تشکيل مي دهد، بر پايه منشور بشردوستانه تدوين شده و در آن حداقل استانداردهاي لازم در روند امدادرساني در بلايا تعيين شده است. اين استانداردها در سال 2000 در کتاب راهنماي اسفير منتشر و در سال هاي 2004 و 2011 بازنگري شدند. پژوهش حاضر با هدف تحليل تغييرات محتوايي و ساختاري پروژه اسفير ويرايش هاي 2004 و 2011 و مقايسه آنها در بخش استانداردهاي مشترک انجام شده است.
روش: مطالعه حاضر، بررسي مروري است که در بازه زماني 1990 تا 2013 انجام شده است. حاصل جست وجوي 370 مقاله و متن علمي بود که با توجه به معيارهاي ورود و خروج، 10 مقاله به عنوان مرتبط ترين مقالات و متون علمي به دست آمد. علاوه بر آن تعدادي مقاله ديگر از طريق بررسي مرجع مقالات منطبق با اهداف مطالعه استخراج شدند. اين مطالعه در طول مدت دو ماه و توسط نويسندگان مقاله انجام گرفته است.
يافته ها: گنجاندن اصول محافظت و امنيت از بازماندگان بلايا، لزوم ارتقاي اقدامات و فعاليت هاي بشردوستانه و تغيير مفاد قوانين طي سال هاي اخير از دلايل اصلي بازنگري بوده است. برخي عناوين در ويرايش جديد وجود ندارند يا اينکه اشاره مختصري به آنها شده است، نظير عدالت، پيشگيري از بلايا، موضوعات بهداشت محيط و جنگ شهري. تغيير نام «حداقل استانداردهاي مشترک» به «استانداردهاي افراد و فرايندها» و تغيير ساختاري و محتوايي آن از 8 استاندارد مشترک به 6 استاندارد محوري از اهم اين موارد بازنگري است.
نتيجه گيري: از تحليل يافته هاي به دست آمده چنين نتيجه گيري مي شود که هدف از ويراست جديد پروژه اسفير تغيير استانداردهاي کيفي و يا تغيير بنيادين کتاب راهنماي اسفير نبوده، بلکه هدف روزآمد کردن شاخص هاي کيفي و کمي و نکات راهنماي ضروري است. در ويرايش جديد، ساختار کلي و يکپارچگي و انسجام متن بهبود يافته است. فصل حداقل استانداردهاي محوري براي تمام بخش ها در قالب استانداردهاي محوري ساختاربندي شده است. در روند پاسخگويي به بحران علاوه بر تامين حداقل نيازهاي پايه جمعيت آسيب ديده بر اساس منشور بشردوستانه، بر ايجاد و حفظ امنيت به عنوان پارامتري مهم در روند امدادرساني توجهي ويژه مبذول شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جهانگیری، ک.، و خانی جزنی، ر.، و اله بخشی، ک.، و جمشیدی، ح. (1392). بررسی تطبیقی تغییرات محتوایی و ساختاری پروژه اسفیر در بخش استانداردهای مشترک. امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief), 5(4), 24-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246948Vancouver : کپی

جهانگیری کتایون، خانی جزنی رضا، اله بخشی کیومرث، جمشیدی حسن. بررسی تطبیقی تغییرات محتوایی و ساختاری پروژه اسفیر در بخش استانداردهای مشترک. امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief). 1392 [cited 2021July28];5(4):24-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246948IEEE : کپی

جهانگیری، ک.، خانی جزنی، ر.، اله بخشی، ک.، جمشیدی، ح.، 1392. بررسی تطبیقی تغییرات محتوایی و ساختاری پروژه اسفیر در بخش استانداردهای مشترک. امداد و نجات (Scientific Journal of Rescue and Relief), [online] 5(4), pp.24-34. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246948. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی