برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1392 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 13 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان آمادگي کارکنان برخي يگان هاي نظامي در برابر زلزله احتمالي شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: ايران يکي از ده کشور حادثه خيز از بعد بلاياي طبيعي است که بروز سوانح و حوادث متعدد، سبب خسارات قابل توجه جاني و مالي در آن مي شود. ابعاد تخريب ايجاد شده از طريق سوانح طبيعي به ويژه زلزله، سيل و نظاير آن، چنان وسيع است که مناطق بسيار گسترده اي از کشور را مي تواند تحت تاثير قراردهد. از طرفي، سوانح و بحران ها اغلب ناگهاني هستند، در صورت تدريجي بودن نيز به بشر فرصت کافي نمي دهند و ضايعات، خسارات و تخريب هاي شديد محيطي را به دنبال مي آورند. شهر تهران به عنوان پايتخت ايران، به علت تمرکز بالاي جمعيت و همچنين وجود سازمان ها، ارگان ها و نهادهاي مهم تصميم گيري سياسي و اقتصادي کشور داراي اهميت است و وقوع زلزله در آن موجب بروز فاجعه ملي مي شود. به علت گستره وسيع بحران در زمان وقوع زلزله در شهر تهران، سازمان هاي مرتبط با مديريت بحران، پتانسيل کافي براي اداره امور را ندارند و حضور نيروها و يگان هاي نظامي براي مهار، کنترل و کاهش آسيب ها و آلام شهروندان آسيب ديده ضرورت دارد. بر اين اساس، تحقيق حاضر به مقايسه ميزان آمادگي دو يگان از نيروهاي مسلح يعني لشکر 27 محمد رسول اله (ص) و لشکر 10 سيدالشهداء (ع) با توجه به هفت شاخص بررسي نيروي انساني آموزش ديده در برابر بلاياي طبيعي، بررسي نظام ذخيره سازي براي مديريت پشتيباني امداد و نجات، بررسي تجهيزات تخصصي عمليات امداد و نجات، بررسي تخصيص اعتبارات به موقع براي آمادگي سوانح، بررسي تشکيلات مناسب براي هدايت عمليات امداد و نجات، بررسي وضع موجود نظام اطلاع رساني و بررسي وضعيت اثربخشي عمليات اضطراري پرداخته است.
روش: تحقيق حاضر از نوع توصيفي- کاربردي است که به روش پيمايشي و با استفاده از ابزار پرسشنامه در حجم نمونه 100 نفر صورت گرفته است. به منظور دسترسي به جامعه آماري مورد نظر از روش نمونه گيري تصادفي ساده و براي تجزيه و تحليل داده ها از آزمون هاي
t تک نمونه و t مستقل استفاده شده است.
يافته ها: يافته هاي تحقيق بيانگر آن است که آمادگي يگان هاي نظامي در حد مطلوب بوده و در تمامي شاخص هاي مورد مطالعه، آمادگي لشکر 10 سيدالشهداء (ع) بالاتر از لشکر 27 محمد رسول اله (ص) است. همچنين، در مواردي مانند آموزش نيروهاي انساني در برابر بلاياي طبيعي، نظام ذخيره سازي براي مديريت پشتيباني امداد و نجات، مناسب بودن تجهيزات تخصصي عمليات امداد و نجات، تخصيص اعتبار به موقع براي آمادگي سوانح، تشکيلات مناسب براي هدايت عمليات امداد و نجات، نظام اطلاع رساني و وضعيت اثربخشي عمليات اضطراري لشکر 10 سيدالشهدا در شرايط مطلوب تري قرار دارد.
نتيجه گيري: نتايج تحقيق نشان مي دهد که آمادگي يگان هاي نظامي در حد مطلوبي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 293 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی