برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 69 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مدل پي شبيني افسردگي براساس ادارک درد و کيفيت خواب با واسطه گري فاجعه سازي درد در مبتلايان به رماتيسم مفصلي سالمند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شیراز، شیراز
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هدف پژوهش حاضر، پيش بيني افسردگي در سالمندان مبتلابه رماتيسم مفصلي براساس ادراک درد و کيفيت خواب و همچنين بررسي نقش واسطه اي فاجعه سازي درد به صورت يک مدل بود. پژوهش هاي انجام شده در اين خصوص، ناکافي بوده و نتايج در اين زمينه همچنان مبهم است.
مواد و روش ها: طرح پژوهش از نوع همبستگي و جامعه آماري، کليه بيماران سالمند مبتلا به رماتيسم مفصلي مراجعه کننده به کلينيک روماتولوژي بيمارستان حافظ شيراز بودند. بدين منظور 150 بيمار، به روش نمونه گيري در دسترس در پژوهش شرکت کردند. ابزارهاي پژوهش شامل مقياس افسردگي سالمندان، پرسشنامه درد مک-گيل، پرسشنامه کيفيت خواب پيتسبرگ و پرسشنامه فاجعه سازي درد بودند. به منظور تجزيه و تحليل داده ها از روش تحليل مسير به وسيله نرم افزار AMOS و روش رگرسيون چندگانه به روش گام به گام با نرم افزار SPSS استفاده شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که کيفيت خواب و ادراک درد مي توانند به طور معني داري فاجعه سازي درد و افسردگي را به طور مستقيم پي شبيني کنند و در نهايت با توجه به مدل پيشنهادي، مشخص گرديد که کيفيت خواب و ادراک درد با واسطه گري فاجعه سازي درد، توانستند به طور معني داري افسردگي را پيش بيني کنند.
نتيجه گيري: براساس نتايج حاصل از اين پژوهش، مي توان با استفاده از درمان هاي مناسب همچون درمان شناختي رفتاري، درمان مبتني بر پذيرش و تعهد، انجام مداخلات لازم براي بهبود کيفيت خواب و کاهش درد در اين بيماران و تعديل افکار فاجعه آميز، از ابتلاي اين بيماران به افسردگي جلوگيري کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 60 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی