برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 11 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل موثر در بروز تشنج محيطي در بيماران تحت درمان با الکتروشوک درماني از ديدگاه بيهوشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مرکز تحقیقات گروه بیهوشی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: الکتروشوک درماني (ECT) يکي از سريع ترين و موثرترين درمان ها براي اختلالات سايکوتيک شديد مي باشد. هدف از انجام اين مطالعه بررسي اثر سن، نوع بيماري و داروهاي مصرفي بر مدت تشنج ناشي از الکتروشوک درماني مي باشد.
مواد و روش ها: 123 بيمار وارد مطالعه شدند. بيماران براساس سن، نوع بيماري و نوع داروهاي مصرفي (ضد افسردگي، ضد سايکوز و يا ترکيبي از اين دو دارو) از نظر قرار گرفتن در جلسات درماني اول تا ششم، از نظر زمان تشنج مورد بررسي قرار گرفتند. اثر اين متغيرها برروي مدت تشنج در گروه هاي مورد مطالعه بررسي شد. مدت زمان تشنج برحسب ثانيه و براساس الکتروانسفالوگرام و تشنج باليني تونيک کلونيک در بيمار محاسبه شد و زمان ها ثبت گرديد و موارد موفقيت و يا شکست (براساس زمان تشنج کمتر از 20 ثانيه) ثبت گرديد.
يافته ها: در بررسي روند تغييرات ميانگين مدت زمان تشنج در جلسات مختلف (شش جلسه) براساس جنس تفاوت آماري معني داري در بين مردان و زنان ديده نشد (P=0.25) در مطالعه انجام شده تفاوت آماري معني داري در سير تغييرات ميانگين مدت زمان تشنج در جلسات مختلف در بين بيماران با سنين کمتر از 40 سال و بالاي 40 سال ديده نشد (P=0.45) همچنين تفاوت آماري معني داري از نظر مدت تشنج در بين بيماران با تشخيص سايکوز و اختلالات خلقي و نيز در بين بيماران با مصرف داروهاي آنتي سايکوز و آنتي سايکوز و ضدافسردگي وجود نداشت (P=0.38) و (P=0.14).
نتيجه گيري: شناخت و آگاهي از بيماراني که تحت درمان الکترو شوک درماني قرار مي گيرند به همراه درمان هاي دارويي که براي اين بيماران تجويز مي شود و نوع داروي بيهوشي مورد نظر و تعداد جلسات الکتروشوک درماني همگي به عنوان مواردي هستند که مي توانند سير درماني موثر را در الکتروشوک درماني تحت تاثير قرار بدهند که آگاهي و شناخت صحيح از اين مولفه ها به سير درماني در اين بيماران کمک خواهد نمود .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حقیقی، م.، و چاووشی، ط.، و غظنفرتهران، س.، و خانجانیان، گ.، و سلیمانی، ر.، و نعمت الهی، م.، و میرزابابایی، س.، و منتظری، ب. (1394). بررسی عوامل موثر در بروز تشنج محیطی در بیماران تحت درمان با الکتروشوک درمانی از دیدگاه بیهوشی. بیهوشی و درد, 5(4), 11-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246840Vancouver : کپی

حقیقی محمد، چاووشی طاهره، غظنفرتهران سمانه، خانجانیان گیتا، سلیمانی ربابه، نعمت الهی مونا، میرزابابایی سمیرا، منتظری بتول. بررسی عوامل موثر در بروز تشنج محیطی در بیماران تحت درمان با الکتروشوک درمانی از دیدگاه بیهوشی. بیهوشی و درد. 1394 [cited 2021July28];5(4):11-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246840IEEE : کپی

حقیقی، م.، چاووشی، ط.، غظنفرتهران، س.، خانجانیان، گ.، سلیمانی، ر.، نعمت الهی، م.، میرزابابایی، س.، منتظری، ب.، 1394. بررسی عوامل موثر در بروز تشنج محیطی در بیماران تحت درمان با الکتروشوک درمانی از دیدگاه بیهوشی. بیهوشی و درد, [online] 5(4), pp.11-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246840. 

 
بازدید یکساله 84 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی