برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 1 تا صفحه 10 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات هموديناميک و تنفسي آماده سازي ايسکميک دور در بيماران تحت جراحي شکستگي اندام تحتاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان رسول اکرم، بخش بیهوشی و درد
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در جراحي هاي ارتوپدي اندام ها که تحت بيهوشي عمومي يا رژيونال قرار مي گيرند بستن شريان با استفاده از تورنيکه جهت پيشگيري از خونريزي روندي روبه گسترش است ولي داراي اثرات جانبي ايسکمي و پرفيوژن مجدد ناشي از آن است که استفاده از روش آماده سازي ايسکميک دور ممکن است در جهت کاهش اين عوارض موثر باشد.
مواد و روش ها: در اين کارآزمايي باليني 40 بيمار تحت جراحي انتخابي شکستگي ايزوله اندام تحتاني با استفاده از تورنيکه به دو گروه: آماده سازي ايسکميک در اندام دور (n=20) که بيماران در آن قبل از بستن تورنيکه جراحي و شروع عمل سه دوره شامل 5 دقيقه ايسکمي اندام سالم و 5 دقيقه پرفيوژن مجدد دريافت کرده اند و گروه شاهد (n=20) تقسيم شدند. متغيرهاي هموديناميک بيماران قبل از پر شدن تورنيکه و هر 30 دقيقه طي جراحي و 10 دقيقه بعد از باز کردن تورنيکه و گازهاي خون شرياني ابتدا و انتهاي مطالعه بررسي و بين دوگروه مقايسه شد.
يافته ها: در مقايسه با وضعيت پايه فشارخون همه بيماران پس از بستن تورنيکه افزايش داشت که در گروه شاهد به صورت معني داري بيش از وضعيت پايه (p=0.03) و بيش از گروه مورد (p=0.032) بود اين افزايش فشارخون در گروه مورد کمتر بوده است. تعداد ضربان قلب و درصد اشباع اکسيژن خون شرياني هيچ تفاوت معني داري بين دو گروه و نسبت به وضعيت پايه نداشت. تعداد تنفس خود به خودي بيماران در گروه مداخله نسبت به شاهد اختلاف معني دار نداشت.
نتيجه گيري: استفاده از تورنيکه در جراحي ارتوپدي اندام ها سبب تغييرات هموديناميک بيماران شده و استفاده از روش آماده سازي ايسکميک دور از شدت افت فشارخون، تعداد ضربان قلب و تغييرات نامطلوب تنفسي نمي کاهد. استفاده از تورنيکه باعث کاهش بروز اسيدوز مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محسنی، م.، و انتظاری، س.، و علیمیان، م.، و صیام دوست، ع.، و جمشیدی، ف. (1394). بررسی اثرات همودینامیک و تنفسی آماده سازی ایسکمیک دور در بیماران تحت جراحی شکستگی اندام تحتانی. بیهوشی و درد, 5(4), 1-10. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246837Vancouver : کپی

محسنی مسعود، انتظاری سعید، علیمیان مه زاد، صیام دوست علیرضا، جمشیدی فاطمه. بررسی اثرات همودینامیک و تنفسی آماده سازی ایسکمیک دور در بیماران تحت جراحی شکستگی اندام تحتانی. بیهوشی و درد. 1394 [cited 2021September21];5(4):1-10. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246837IEEE : کپی

محسنی، م.، انتظاری، س.، علیمیان، م.، صیام دوست، ع.، جمشیدی، ف.، 1394. بررسی اثرات همودینامیک و تنفسی آماده سازی ایسکمیک دور در بیماران تحت جراحی شکستگی اندام تحتانی. بیهوشی و درد, [online] 5(4), pp.1-10. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246837. 

 
بازدید یکساله 147 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی