برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پيش بيني ناگويي خلقي در نوجوانان بر اساس تروماهاي اوايل زندگي و نگرش به والدين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: پژوهش ها دريافته اند که بين ناگويي خلقي و طيف گسترده اي از بيماري ها از جمله اختلالات خلقي، اختلالات خوردن، سوءمصرف مواد، بيماري هاي قلبي عروقي، بيماري ديابت، آرتريت روماتوئيد، بيماري التهابي روده، سرطان، بيماري هاي تنفسي و دردهاي مزمن، همبستگي مثبت وجود دارد. هدف از انجام پژوهش حاضر پيش بيني ناگويي خلقي بر اساس تروماهاي اوايل زندگي و نگرش نسبت به پدر و مادر است.
روش کار: در اين پژوهش همبستگي متعارف در سال 92-1391، نمونه اي به حجم 300 نفر (150 دختر و 150 پسر) از دانش آموزان دبيرستان هاي شيراز، به روش تصادفي چندمرحله اي انتخاب شد. ابزار مورد استفاده جهت جمع آوري داده ها شامل مقياس تروماهاي اوايل زندگي، مقياس نگرش نسبت به پدر و مادر، مقياس ناگويي خلقي تورنتو بود. جهت تحليل داده ها از نرم افزار
SPSS نسخه 18 و روش همبستگي متعارف استفاده شد.
يافته ها: نتايج اين پژوهش بيانگر اين است که الگويي از نمرات بالا در دشواري در شناسايي هيجانات و دشواري توصيف هيجانات با الگويي از نمرات بالا در تروماهاي دوران کودکي، نگرش نسبت به پدر و نگرش نسبت به مادر همبسته هستند
(P<0.001). بنابراين، ترکيب دشواري در شناسايي هيجانات و دشواري در توصيف هيجانات پايين، احتمال وجود تروماهاي دوران کودکي، نگرش نسبت به پدر و نگرش نسبت به مادر را پايين مي برد.
نتيجه گيري: بنابر نتايج، تروماهاي اوايل زندگي، نگرش نسبت به پدر و نگرش نسبت به مادر، قادر به پيش بيني دشواري در توصيف و شناسايي هيجانات بوده و واريانس قابل توجهي از شاخص بقا را تبيين مي کنند.
اصل مقاله بصورت متن کامل انگليسي، در بخش انگليسي قابل رويت است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 54 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی