برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عملکرد جنسي و رضايت مندي زناشويي در زنان با و بدون سابقه زايمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تربت حیدریه، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، تربت حیدریه، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: رابطه جنسي، کششي طبيعي در فضاي مناسب خانواده است که پذيرش و احساس رضايت از آن در حفظ نظام خانوادگي موثر است اما به دنبال زايمان به خاطر شرايط خاص اين دوران، رفتار جنسي دچار تغييراتي مي شود. با توجه به شيوع مشکلات جنسي و ارتباط آن با تولد فرزند در زناني که براي اولين بار مادر شدن را تجربه مي کنند اين پژوهش با هدف بررسي عملکرد جنسي و رضايت مندي زناشويي در زنان نخست زا و زنان بدون فرزند انجام شد.
روش کار: در اين پژوهش توصيفي، 120 نفر از زنان متاهل (60 نفر داراي فرزند و 60 نفر بدون فرزند) در محدوده سني 30-20 سال با روش نمونه گيري تصادفي ساده از ميان مراجعين به مراکز بهداشتي و مطب هاي متخصص زنان و زايمان شهر مشهد در سال 1388 انتخاب شدند. نمونه ها پرسش نامه هاي رضايت زناشويي اينريچ و رضايت جنسي و مشخصات جمعيت شناختي را تکميل کردند. داده ها با نرم افزار SPSS و آمار توصيفي، مجذور خي و آنووا تحليل شدند.
يافته ها: نتايج نشان داد زناني که هنوز تجربه بارداري و زايمان را پشت سر نگذاشته اند از عملکرد جنسي بهتر (P=0.017) و رضايت مندي زناشويي بالاتر برخوردار بوده اند (P=0.005). هم چنين نمره ميانگين عملکرد جنسي در زنان بدون فرزند 3.6 و براي زنان داراي فرزند 3.3 است.
نتيجه گيري: زنان متاهل بدون تجربه زايمان، ميانگين نمره رضايت جنسي و رضايت مندي زناشويي بالاتري نسبت به زناني که زايمان را تجربه کرده اند به دست آورده اند و اين امر نشان دهنده نقش عامل جنسي بر عامل جنسي بر رضايت زناشويي و لزوم توجه به مشکلات جنسي در دوره پس از زايمان است.
اصل مقاله بصورت متن کامل انگليسي، در بخش انگليسي قابل رويت است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پوراکبران، ا.، و امین یزدی، س. (1394). بررسی عملکرد جنسی و رضایت مندی زناشویی در زنان با و بدون سابقه زایمان. اصول بهداشت روانی, 17(4), 202-208. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246727Vancouver : کپی

پوراکبران الهه، امین یزدی سیدامیر. بررسی عملکرد جنسی و رضایت مندی زناشویی در زنان با و بدون سابقه زایمان. اصول بهداشت روانی. 1394 [cited 2021August02];17(4):202-208. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246727IEEE : کپی

پوراکبران، ا.، امین یزدی، س.، 1394. بررسی عملکرد جنسی و رضایت مندی زناشویی در زنان با و بدون سابقه زایمان. اصول بهداشت روانی, [online] 17(4), pp.202-208. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246727. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی