برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه سرشت و منش بيماران افسرده و افراد بهنجار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم اجتماعی و تربیتی، دانشگاه رازی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: افسردگي يکي از شايع ترين اختلالات رواني در تمام فرهنگ ها است. افسردگي، ترکيبي از احساس غمگيني، تنهايي، تحريک پذيري، بي ارزشي و نااميدي را به همراه دارد و محققان، به طور مکرر از ارتباط بين سرشت و منش با افسردگي حمايت کرده اند. هدف پژوهش حاضر، مقايسه ابعاد سرشت و منش در بيماران افسرده و افراد بهنجار بود.
روش کار: جامعه آماري اين پژوهش مقطعي در سال 1391، تمام مبتلايان به افسردگي اساسي در دامنه سني 30-24 سال مراجعه کننده به مراکز باليني شهر اردبيل و جامعه بهنجار افراد غيرافسرده بودند. آزمودني ها 70 فرد مبتلا به افسردگي اساسي و 61 نفر بهنجار بودند که پرسش نامه هاي جمعيت شناختي، افسردگي بک و سرشت و منش کلونينجر را تکميل کردند. اطلاعات با آزمون هاي تحليل واريانس چندمتغيري و رگرسيون چندگانه با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 تحليل گرديدند.
يافته ها: افراد افسرده نسبت به گروه بهنجار، به طور معني داري از نوجويي، آسيب پرهيزي و خودفراروي بيشتر و همکاري، خودراهبري و پشتکار کمتري برخوردارند (P<0.001). هم چنين نتايج تحليل رگرسيون چندگانه نشان داد که 34 درصد از واريانس علايم افسردگي توسط ابعاد سرشت و منش پيش بيني مي شود.
نتيجه گيري: بين سرشت و منش با افسردگي، رابطه معني داري وجود دارد و ابعاد سرشت و منش از متغيرهاي تاثيرگذار در شدت نشانه هاي افسردگي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 186 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی