برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 75 تا صفحه 84 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي حوادث کارگاه هاي ساختماني استان قم بر اساس نمودار پارتو (سال 1388 تا 1391)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آمار و اپیدمیولوژى، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکى، تهران
 
چکیده: 

مقدمه: همه ساله افراد زيادي در صنايع ساختمان سازي دچار جراحات و آسيب هاي متعددي مي شوند. تعيين عواملي که بيشترين مشکلات را در يک فرايند ايجاد مي نمايند، مهم ترين اقدام براي بهبود وضعيت مي باشد. نمودار پارتو براي کشف موضوعاتي که بيشترين درصد مشکلات را سبب مي شوند مورد استفاده قرار مي گيرد. هدف از انجام اين مطالعه بررسي حوادث ساختمان سازي در استان قم با استفاده از نمودار پارتو مي باشد.
روش کار: در اين مطالعه توصيفي- تحليلي، کليه حوادث مربوط به صنعت ساختمان سازي بين سال هاي
88-91 ثبت شده در سازمان تامين اجتماعي استان قم با استفاده از نمودار پارتو و با کمک نرم افزار ميني تب مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. در اين مطالعه 191 حادثه ثبت شده در سازمان تامين اجتماعي استان قم بررسي شد.
يافته ها: بر اساس نتايج به دست آمده،
73.3 درصد از علل رخداد حوادث، از سقوط افراد و اشياء نشات گرفته اند. %73.3 از حوادث در سنين 40-20 سال اتفاق افتاده اند. 53.4 درصد حوادث منجر به جراحت دست و پا شده اند. 61.8 درصد حوادث در شش ماهه اول سال اتفاق افتاده است. نتايج اين مطالعه نشان مي دهد که روزهاي چهارشنبه و شنبه به ترتيب 19.4 و 18.8 درصد وقوع حوادث را به خود اختصاص داده اند و در روزهاي جمعه و پنجشنبه نيز به ترتيب با 8.4 و 10.5 وقوع حوادث، کمترين ميزان حوادث را نشان داده اند.
نتيجه گيري: استفاده از نمودار پارتو به عنوان يکي از روش هاي تجزيه و تحليل و شناسايي علل وقوع مي تواند نقش موثري در مديريت حوادث ناشي از کار، اختصاص صحيح بودجه و زمان داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 265 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی