برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 1 تا صفحه 12 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي خطرهاي HSE در ساخت و سازهاي بلند مرتبه شهري با رويکرد فازي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده عمران و محیط زیست، دانشگاه صنعتى امیرکبیر
 
چکیده: 

مقدمه: پروژه هاي بلند مرتبه سازي به دليل افزايش جمعيت، توسعه شهرها و هم چنين مهاجرت افراد به شهرهاي بزرگ روز به روز رو به افزايش هستند و به دليل اين که اين پروژه هاي عمراني در درون شهرها واقع اند و در تماس مستقيم با مردم شهر مي باشند، از لحاظ خطرهاي HSE از اهميت ويژه اي نسبت به ساير پروژه هاي عمراني برخوردارند. از طرفي در اکثر حوادث و رويدادها، سازمآن ها نسبت به هزينه واقعي آن بينش کافي ندارند. بنابراين شناسايي و ارزيابي و مديريت خطرهاي HSE بسيار ضروري و مهم است.
روش کار: در اين مقاله خطرهاي
HSE در ساخت پروژه هاي بلند مرتبه که بر سلامت افراد و محيط زيست اثر منفي دارند، شناسايي، ارزيابي و رتبه بندي شدند. خطرها از طريق چک ليست و مصاحبه با افراد با سابقه در زمينه بلند مرتبه سازي شناسايي و ارزيابي شده و براي کمي سازي با توجه به ماهيت مبهم خطرها و وجود عدم قطعيت از ترکيب اعداد فازي و روش تحليلي سلسله مراتبي AHP استفاده گرديد. در نهايت پس از ارزيابي، خطرها براي پاسخ رتبه بندي مي شدند.
يافته ها: با استفاده از روش
AHP وزن 0.346 براي بهداشت، 0.3 براي ايمني و 0.354 براي محيط زيست به دست آمد. از اين اعداد مي توان به اين نتيجه رسيد که در سلامت افراد در مجموعه کارگاه و بيرون از آن، خطرهاي محيط زيستي و بهداشتي از خطرهاي ايمني مهمتر هستند.
نتيجه گيري: نتايجي که از اين تحقيق به دست آمد نشان داد که خطرهاي
HSE بسيار بحراني هستند و بايد در پروژه هاي عمراني قبل از شروع پروژه براي کنترل آن ها اقداماتي انجام شود. هم چنين نتايج ديگر نشان داد که بسياري از خطرهاي HSE به دليل نبودن فرهنگ درست HSE در سازمان و در پروژه مي باشد که مي توان با فرهنگ سازي درست بسياري از خطرهاي HSE را کاهش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اردشیر، ع.، و مکنون، ر.، و رکاب اسلامی زاده، م.، و جهانتاب، ز. (1394). ارزیابی خطرهای HSE در ساخت و سازهای بلند مرتبه شهری با رویکرد فازی. بهداشت و ایمنی کار, 5(2), 1-12. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246670Vancouver : کپی

اردشیر عبداله، مکنون رضا، رکاب اسلامی زاده محمد، جهانتاب زینب. ارزیابی خطرهای HSE در ساخت و سازهای بلند مرتبه شهری با رویکرد فازی. بهداشت و ایمنی کار. 1394 [cited 2021July29];5(2):1-12. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246670IEEE : کپی

اردشیر، ع.، مکنون، ر.، رکاب اسلامی زاده، م.، جهانتاب، ز.، 1394. ارزیابی خطرهای HSE در ساخت و سازهای بلند مرتبه شهری با رویکرد فازی. بهداشت و ایمنی کار, [online] 5(2), pp.1-12. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=246670. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 678 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی